"הבשורה הדתית" הגיעה לאקדמיה?

מכללת ''דעת אריאל'' עונה על הצורך של בני הציונות הדתית: להשתלב בשוק התעסוקה עם ניסיון ביד.

איציק הלל , י"ט באדר תשע"ו | עודכן: 12:01

דעת אריאל
דעת אריאל
צילום: יח"צ

הציונות הדתית חרטה על דגלה את המעורבות בחברה הישראלית, כשמערכת הביטחון והדרג הפוליטי כבר מלאים בבני המגזר.

תנועות הנוער מכווינות את החניכים לצאת ולהשפיע והתוצאות לא מאחרות לבוא. נדמה שאל האקדמיה עדיין לא הגיעה הבשורה.

הנתונים הצורמים על חוסר ההשתלבות של בני הציונות הדתית באקדמיה הניעו שיתוף פעולה מעניין בין אוניברסיטת "אריאל" ועמותת "דעת", ליצירת מכללה חדשה בשם "דעת אריאל" המציע לימודים פרקטיים ומוכוונים לעבודה מעשית.

המכללה מביאה עמה בשורה חדשה למגזר עם מוטו ברור ולפיו כל מה שהוא אקדמי לא נלמד בקורסים של המכללה. "הלימודים האקדמאים עוסקים בידע תיאורטי חשוב, אך זה אינו עוזר בקבלה לעבודה", אומרת פזית רובינשטיין המכללה.

"מבחינתנו כל קורס נבדק בשלושת המדדים האלו. אנחנו לא מייצרים מובטלים ואם לא צריך ידיים עובדות במקצוע מסוים, אנחנו לא נלמד את המסלול. אם זה לא מדבר לציונות הדתית גם שם אנחנו לא נהיה. כך אנו מייעלים את הליך הלמידה ומשפרים את חוויית הלמידה בישראל".

איך זה קורה בפועל? המכללה מציע השמה בעבודה המורכבת מבדיקה האם המקצוע 'נדרש' במשק. לאחר מכן, נבנה קורס מותאם לדרישות העבודה בשוק, ותנאי הסף ללימודים נכנסים כבר לתוכנית הלימודים. בצורה זו אין מקום בסדר היום לחלק אקדמי מייגע והקורס כולו הופך למעשי.

דוגמה מעשית לכך מספרת לנו פזית, "בהייטק, בשלב הבדיקות, גילינו שגם אם סטודנט ילמד את כל החומר בהצלחה, הוא לא יתקבל לעבודה ללא ניסיון. עצרנו את כל תכניות הקורסים של ההייטק, ובנינו פרויקטים בהם הסטודנטים יקבלו ניסיון תעסוקתי כבר אצלנו במכללה. הסטודנט צובר אצלנו ניסיון אמיתי ומיד בגמר הלימודים הוא כשיר להתקבל לעבודה.

''מרכז ההכוון הוא הלב של המגמה החדשה כאשר כל מי שנרשם, כחלק מהתהליך, עובר במרכז על מנת לבחון את התאמתו ללימודים. בנוסף, כבר בשלב ההרשמה, מעביר הסטודנט קורות חיים והמכון מאפיין עבורו פרופיל של מקום עבודה".

פזית מציינת כי יש משרות שמסומנות לבוגרי הקורסים במכון. "קורס תקשורת אצלנו נבנה בשיתוף פעולה עם ערוץ 20 מתוך הנחה שהבוגרים ישתלבו שם. למעשה, יש משרות בערוץ 20 שכבר מחכות להם".

עמותת ''דעת'' ואוניברסיטת אריאל משלימות אחת את השנייה, כאשר האוניברסיטה נותנת את הגב האקדמי. כל קורס עובר את הבדיקה של האוניבריסיטה מבחנה פדגוגית והקורסים מקבלים שם קרדיטציה. העמותה מצדה משקיעה בייעד לשמו היא הוקמה – השמה של הציונות הדתית בשוק העבודה.

ליצירת קשר עם המכללה לחצו כאן