ה"דיל" של דרעי עם הרשויות הערביות

שר הפנים סיכם עם ראשי הערים שבתים בלתי חוקיים לא יהרסו בתמורה לכך שבתים חדשים ייבנו בהיתר בלבד. ארדן: הסיכום אינו ניתן לאכיפה.

חיים לב , כ"ב באדר תשע"ו

גלעד ארדן
גלעד ארדן
צילום: פלאש 90

במהלך דיון בועדת הפנים סיפר שר הפנים אריה דרעי כי הגיע לסיכום עם ראשי הרשויות הערביות שתוקפא הריסת בתים לא חוקיים תמורת מניעת בנייה עתידית לא חוקית.

לדבריו, "יש היום במגזר הערבי 50,000 בתים לא חוקיים, חלקם עם צווי הריסה. אנו פועלים להסדרת הנושא ובמקביל מעודדים ערים מצטיינות וגם נותנים תוספת תקציב לכל הרשויות הערביות. חבל על כל יום, אנו פועלים ומבצעים ולא ממתינים שהממשלה תסכם את הנושא בקרוב".

כשאמר השר דרעי "יש 50,000 בתים לא חוקיים במגזר ובפועל המדינה הורסת מספר מועט מאד", העיר ח"כ טלב אבו ערר: "1000 בתים זה מעט?". דרעי תיקן "זה לא בתים. בנגב מדובר בסככות ומתקנים חקלאיים".

ח"כ דוד ביטן תקף את ה"דיל" שרקח דרעי עם ראש הרשויות הערביות. "הם לא יכולים להתחייב על כך. בשם מי? ואם תהיה בנייה, אז מה? זו התחייבות סרק, לגלגל עיניים. אני לא בעד הריסה", ציין.

יו"ר ועדת הפנים, ח"כ דודי אמסלם, אמר כי "במסגרת חוק ההסדרים הסדרנו את כל תוכניות המתאר במגזר הערבי. כל העבירות הוכשרו בתנאי שמעתה כל עבירת בנייה תטופל".

ח"כ אבו ערר הדגיש בדיון כי "אין לי ספק בכוונת השר לעזור למגזר הערבי. יש לנו מצוקת דיור של זוגות צעירים. בתים שקיימים עשרות שנים לא הורסים, אבל הורסים לזוגות הצעירים. מה הפתרון לזוג צעיר שמקים לו צריף? 90,000 נפש גרים בצריפים. אלה הבתים שלנו. הצעתי לאפשר לזוג צעיר להקים בית זמני צמוד לבית קיים".

לאחר הדיון מתח השר גלעד ארדן ביקורת על דברי דרעי. "מוזר מאוד. הפיקוח על הבנייה כבר אינו במשרד הפנים אלא באוצר וסיכום כזה אינו ישים או אכיף ויעודד הפרות חוק המוניות וחריגות בניה נוספות", צייץ ארדן בחשבון הטוויטר שלו.

ארדן הוסיף כי "למיטב ידיעתי סיכום כזה גם מנוגד להמלצות הצוות המקצועי בראשות המשנה ליועמ״ש ארז קמיניץ שבחן את הנושא". בתגובה לדברים מסר דרעי כי הסיכום עם ראשי הרשויות הערביות יובא לדיון בממשלה.