"למלא את צוואתו של הניצול האחרון מטרבלינקה"

ח"כ עודד פורר מציע שהמדינה תקים מרכז מידע באתר ההנצחה במחנה ההשמדה בעקבות בקשתו של שמואל וילנברג ז"ל שהלך בשבוע שעבר לעולמו.

חזקי ברוך , כ"ב באדר תשע"ו

שמואל וילנברג
שמואל וילנברג
צילום: ערוץ 7

מליאת הכנסת דנה היום (רביעי) בהצעתו של ח"כ עודד פורר (ישראל ביתנו) להקים מרכז מידע בטרבלינקה ולקיים את צוואתו של שמואל וילנברג ז"ל, הניצול האחרון שנפטר לפני כשבועיים.

"הגיעה העת כשכבר אין ניצולים שיכולים להעיד על הזוועות - שגם בטרבלינקה המקום שייצר מוות ושבו ניסו הנאצים להסתיר את הזוועות, חרשו את האדמה וניסו לטשטש את העקבות - יוכלו להגיע מבקרים מכל העולם ולקבל ולראות את העדויות, הפרטים והזוועות כדי שיזכרו אותן", אמר פורר.

ח"כ פורר נפגש בשבוע שעבר עם בתו של וילנברג ושמע על התוכניות להקמת אולם התכנסות במקום ועל הקושי של משפחות הניצולים בגיוס כספים וקבלת תמיכה מממשלת ישראל.

כיום ישנו אתר הנצחה המורכב ממאות מצבות, אך אין מקום להתכנסות קבוצות ולקבלת פרטים מקיפים. מבקר שאינו מגיע עם הכנה ראויה לא מקבל את המידע החשוב על הזוועות שהתרחשו במחנה ההשמדה.

ח"כ פורר הוסיף, "מדינת ישראל ידעה כבר בעבר להירתם לזכר השואה, למען לימוד הדורות הבאים והנחלת הידע, הזיכרון והאמירה הברורה שאסור שהמין האנושי ישוב לשפל הנמוך ביותר אליו הגיעו הנאצים. זו חובתנו לדאוג לכך. וזו גם זכותנו. יש למלא את צוואתו של הניצול האחרון מטרבלינקה".

מליאת הכנסת החליטה להעביר את הנושא להמשך דיון בוועדת הכספים.