הונגריה: שרידי נרצחי הדנובה יובאו לקבורה

בפגישה עם רבני בודפשט, הבטיחה העירייה לשחרר את שרידי הגופות שנמצאו בנהר הדנובה בכדי שניתן יהיה להביאם לקבר ישראל.

חיים לב , כ"ג באדר תשע"ו

נהר הדנובה הזורם במרכז בודפשט
נהר הדנובה הזורם במרכז בודפשט
צילום: Yossi Zamir/Flash90

סוף לפרשה העגומה. חמש שנים אחרי שנמצאו שרידי גופות בתוך נהר הדנובה הבטיחו ראשי עיריית בודפשט לשחרר את השרידים ולאפשר להביאם לקבר ישראל.

ההבטחה ניתנה בפגישה שערכו רבני וראשי הקהילות בבודפשט עם צמרת עיריית בודפשט, ונועדה לשים קץ לפרשה שמסעירה את יהודי הונגריה כחמש שנים.

על פי כל הסימנים, שרידי הגופות שנמצאו בנהר מקורם ביהודים שנרצחו על גדות הדנובה על ידי אנשי "צלב החץ", המפלגה הפשיסטית ההונגרית, בשלהי ימי מלחמת העולם השנייה, לפני למעלה משבעים שנה.

מאז נמצאו השרידים נוצר דיון ציבורי סביב השאלה מה יעלה בגורלם, וכעת כאמור נענתה העירייה לפניה והשיבה עקרונית בחיוב לבקשה להביאם לקבורה בקבר ישראל. עם זאת, עדיין לא נקבע תאריך לקיום ההעברה.

הקהילה היהודית בבודפשט מסרה כי "אנו מצפים שהעיריה תקיים את הבטחתה בהקדם ממש, ותבוא בדברים בענין סידורי הלוויה והקבורה, בכדי שהקדושים ינוחו על משכבם לאחר 70 שנה מוקדם ככל שניתן".

בשלהי תקופת מלחמת העולם השנייה, בשנים 1944-1945, עלו לשלטון בהונגריה, בחסות גרמניה הנאצית, אנשי המפלגה הפשיסטית ההונגרית 'צלב החץ'. בתקופה זו החלו אנשי פלוגות צלב החץ בהשמדת יהודי הונגריה. הדבר נעשה בין היתר באמצעות הבאת קבוצות של יהודים לרציפים שעל גדות נהר הדנובה, רציחתם ביריות והפלת גופותיהם למימי הנהר.

הגופות נפלו למים ונסחפו בזרם מבלי שהובאו לקבורה. בחלק מהמקרים בהם ביקשו הרוצחים לחסוך בתחמושת, קשרו את היהודים זה לזה, הוסיפו אבנים ומשקולות, וירו רק בחלק מהם. כך נפלו כולם אל המים, והחיים טבעו אף הם.

כאמור, לפני חמש שנים נמצאו בתוך מימי הדנובה שרידי גופות השייכים ככל הנראה ליהודים שנרצחו בתקופה זו, ובכך נפתח מחדש הפצע.