פרקליטת המתלוננות נגד שיינברג

אתמול החל שלב ההוכחות במשפטו של עזרא שיינברג. הדיונים נערכים בדלתיים סגורות. "המתלוננות הטיחו בו דברים בלי פחד ומורא''.

בני טוקר , כ"ג באדר תשע"ו

הרב שיינברג בהארכת מעצר
הרב שיינברג בהארכת מעצר
צילום: Basel Awidat/Flash90

בבית המשפט המחוזי בנצרת החל אתמול (רביעי) בדלתיים סגורות, שלב ההוכחות במשפטו של עזרא שיינברג (48).

שיינברג, "הרב מהצפון" שעמד בראש ישיבת "אורות האר"י" בצפת, מואשם בשורה של עבירות מין בנשים מהקהילה שלו שבאו לקבל ממנו ברכה.

פרקליטות מחוז הצפון הגישה את כתב האישום נגד שיינברג לפני שבעה חודשים, ומאז הוא שוהה במעצר בכלא.

הטוענת הרבנית ועוה"ד שרה מרקוביץ' שמייצגת את הנשים המתלוננות בהליך האזרחי אומרת בראיון לערוץ 7 כי פרטי הדברים שנאמרים בדיונים, לא יתפרסמו לעולם, "מטבען של דיונים כאלה, כדי לשמור על הפרטיות של המתלוננות, שהרי יש להן משפחות וילדים, כל הפרוטוקולים יישארו חסויים".

לדבריה אלמלא תמיכתו של הרב שמואל אליהו, הנשים לא היו יכולות לעמוד מול שיינברג, "זה לא דבר פשוט מה שהן עברו ומה שהן צריכות להעיד. 13 הנשים היו צריכות להתעמת במשטרה עם מר שיינברג. הן הטיחו בו דברים בלי פחד ומורא.

הן היו צריכות להתגבר על הכאב הגדול והקושי הגדול. גם לחשוף את הדברים, וגם לעמוד מול מי שהיה המורה והאב הרוחני שלהן,כמו האבא שלהן.

הן עמדו בגבורה בזכות התמיכה הגורפת והמדהימה של כל הקהילה שלהם. אוטובוס שלם עם אנשים מהקהילה בא לעודד אותם, כמובן גם התמיכה הבלתי מסויגת של מי שחשף את זה, כבוד הרב שמואל אליהו רבה של צפת שנתן את הכוח לזה. למרות זאת צריך לומר שיש כאלה שלא היה להן את האומץ לדבר ובעניינם זה לא הבשיל לכדי כתב אישום".

לדבריה חלק מהנשים מוטרדות גם היום על ידי "חסידים שוטים של הרב שעדיין לא נפל להם האסימון".

עו"ד מרקוביץ' מציינת כי שיינברג לא הביע צער או חרטה, "באופן כללי אתמול הייתה הקראת כתב האישום, אין לנו בשורה לומר ולבשר שמר שיינברג יצא ואמר 'חטאתי, עוויתי פשעתי', או ש'אני רוצה לעשות תשובה ולהתנצל על החילול ה' שעשיתי', לצערנו הוא מחזיק בעמדתו, מכחיש הכול, זה עצוב".

מרקוביץ מייצגת בימים אלה גם את סבטלנה גורודצקי, לשעבר עובדת מעון ראש הממשלה, שהתלוננה נגד מני נפתלי, אב הבית לשעבר במעון ראש הממשלה, בגין הטרדה מינית, "אין ספק שבמקרה של הרב זה מעשי אינוס, דברים הרבה יותר חמורים".

היא מעריכה שבמקרה של שיינברג, המשפט לא ימשך זמן רב והיא גם מקווה שלא תהיה שום עסקת טיעון, "במשפטים מהסוג הזה, יש שתי אפשרויות או שהפרקליטות  מגיעה עם הנתבע להסדר טיעון, או שיש פסק דין. אני מתקשה לראות הסדר טיעון כי אין כאן קושי בראיות, ויש מספר רב של מתלוננות.

כמובן שבמידה ותירקם עסקת טיעון זכותן של הנשים להגיש תצהיר קורבן עבירה, שמתנגד לעסקה ובשביל זה אני כאן. להערכתי המשפט לא יתנהל שנים, אלא יהיה אינטנסיבי מאוד.

"הייתה לנו מלחמה קשה מאוד שהנאשם ישב בכלא עד תום ההליכים, נכון להיום אחרי הרבה ערעורים הוא יושב בכלא, לכן המצב הנפשי של המתלוננות לא כל כך קשה. אני לא חושבת שיש עו"ד שמסוגל לעזור לנאשם בכתב האישום הזה".