העוצמה הגבוהה של המואזין - ממניעים לאומניים

המזרחן ד"ר יחיאל שבי מסביר בערוץ 7 מדוע כה חיונית הצעת החוק של ח"כ יוגב להגבלת רעשי המסגדים. "המוסלמים לא צריכים לכפות את דתם".

חזקי ברוך , כ"ז באדר תשע"ו

ד"ר יחיאל שבי, מזרחן ומומחה בנושא ערביי ישראל, מסביר בשיחה עם ערוץ 7 את נחיצות החוק נגד מערכות כריזה במסגדים שיוזם ח"כ מוטי יוגב מהבית היהודי.

לדבריו, התנועות האיסלאמיות בצפון ובדרום מגבירות את עוצמת הכריזה של המואזין ממניעים לאומיים, "כשהם מכוונים את הרמקולים לכיוון ישובים יהודיים, יש לנו בעיה, והבעיה חמורה שבעתיים כשמדובר בישובים מעורבים".

האו מסביר כי קיימת בעיה חמורה של כפיה, "אני לא הייתי רוצה לשמוע בבוקר ובערב כריזה של 'שמע ישראל', למרות שאני אדם מסורתי, מכיוון שאני לא חושב שאני צריך לכפות את דעתי על הכלל. באופן דומה אני לא חושב שצריך לכפות את האמונה של המוסלמים על שכיניהם. זה לא קורה בשום מקום ואין שום סיבה שזה יקרה במדינת ישראל".

ד"ר שבי אומר כי אין אכיפה של החוק האוסר השמעת רעש מעבר לעוצמה מסוימת ומעבר לשעות מסוימות, "יש מקומות שבצווי בית משפט הנמיכו את עוצמת הדציבלים, אבל לדוגמא בלוד למרות שהמדינה ובית המשפט קבעו, עדיין המואזין חורג מהעוצמה המותרת. אין אכיפה של המדינה, לא רוצים להיכנס למקומות האלה, מנסים לקיים שיח עם מכובדים כאלה ואחרים, אבל אין יד מכוונת שרואה בראייה כללית את התופעה הזאת ומנחה איך לטפל בה".

שבי מספר על מאמצים ל'השמשת' מסגדים נטושים וכאלה שאינם בשימוש במיוחד אם הם מצויים ביישובים יהודיים, "זה חלק מהמגמה הלאומנית של אותם ארגונים".