"שום בדיקה לא סיפקה את מכבי האש''

בעלי עסקים על השגת אישור כיבוי אש לעסקיהם: "כמעט 50% מהוצאות פתיחת עסק הלכו על ציוד שדרשו במכבי אש".

רעות הדר , כ"ח באדר תשע"ו

צוותי הכיבוי בירושלים
צוותי הכיבוי בירושלים
צילום: כבאות ירושלים

ועדת המשנה לכבאות בראשות ח"כ נאווה בוקר (הליכוד) דנה היום במתן היתרים של רשות הכבאות לבעלי עסקים. 

אשר גרנר, מנהל האגף לרישוי עסקים במשרד הפנים, אמר כי "ל-28% מהעסקים בישראל אין רישיונות. מדובר בכ-40,000 עסקים. שידעו כל בעלי העסקים שאפשר לקבל חוות דעת מקדמית לפני שפותחים עסק, וזו אמורה לסייע ליזם לקבל החלטות.

''חשוב גם שידעו שעל כל החלטה של רשות הכיבוי אפשר להגיש השגה. זה מצוין גם בכל מכתב תשובה שבעל עסק מקבל. אם החלטה נראית לא הגיונית, יש שלוש רמות ערעור, וכל אחת מהן מחויבת להשיב תוך 15 יום", הסביר גרנר.

יצחק שמעוני מרשות הכבאות דיווח כי "הרשות אינה מחכה לתהליך כתיבת המפרטים של דרישות כיבוי אש מעסקים, שהממשלה הכתיבה ושאמור להסתיים בעוד שנתיים. בכל נושא בו נכתב מפרט, שמאושר על ידי המחלקה המשפטית שלנו, אנו מפרסמים באתר".

לדבריו, "השקיפות מלאה. תיכנסו לאתר ותראו בדיוק מה אתם צריכים לעשות. אין יותר שליפה מהמותן".

אסנת שרון, בעלת עסק משפחתי, סיפרה בוועדה כי "בנובמבר 2014 עברנו למבנה אחר והתחלתי לעבוד על רישיון העסק שם. רק לפני חודש קיבלתי אישור זמני ל-3 חודשים. נתקעתי רק בכבאות. כל שאר הגופים אישרו לי הכל. בפעם הראשונה המפקח דרש אישורים, אחר כך דרש דוח אפיון מים. עברתי ארבע בדיקות ושום בדיקה לא סיפקה את כיבוי האש.

''אמרו שאין לי מספיק לחץ מים. פניתי ל'גיחון' והם הסכימו להגדיל לי את הצול. עשיתי שוב בדיקת אפיון מים ועדיין זה לא עובר את דרישת מכבי האש. הגיחון טוענים שחוקית זה בסדר ומכבי אש צריכים לקבל את זה. אני בין שתי רשויות ולא מצליחה לגשר ביניהן" הוסיפה.

רועי כהן, נשיא להב - לשכת ארגוני העצמאים והעסקים בישראל, תיאר מציאות עגומה. ''האנשים שאין להם רישוי עסק חשופים לכתב אישום פלילי. זה כתם לכל החיים. מכבי אש לא מדברים עם משרד הבריאות וזה לא מדבר עם המשרד להגנת הסביבה ולפעמים יש להם דרישות סותרות. צריך שיהיה בכל רשות מקומית מישהו שמרכז את כל עניין רישוי העסקים".