יוזמת חקיקה: הורדת הגיל למתן רישיון לנשק

מליאת הכנסת אישרה בקריאה טרומית הצעת חוק של ח"כ עליזה לביא שמטרתה לאפשר לחיילות משוחררות לעבוד כמאבטחות ולשאת נשק.

חזקי ברוך , כ"ט באדר תשע"ו

ח"כ לביא
ח"כ לביא
צילום: פלאש 90

מליאת הכנסת אישרה היום (רביעי)  בקריאה טרומית את התיקון להצעת חוק כלי הירייה של חברת הכנסת עליזה לביא במטרה לשנות את גיל המינימום לקבלת רישיון לשאת נשק.

החוק קובע כיום כי גיל המינימום לקבלת רישיון הוא 21. התיקון מציע לקבוע כי גיל המינימום יופחת לגיל 20 או עד סיום שירות סדיר, המוקדם מבין השניים.     

בדברי ההסבר להצעה נכתב, "חיילות רבות, אשר לאחר שחרורן מבקשות לעבוד כמאבטחות, אינן יכולות להיקלט בעבודות אבטחה כיוון שהן אינן עומדות ברף הגיל הקבוע בחוק לנשיאת כלי ירייה. חלק מאותן חיילות שירתו בתפקידים קרביים והחזיקו נשק בעודן משרתות בצה"ל, אולם כאשר השתחררו לא יכלו לקבל רישיון לנשיאת נשק בשל הרף הקבוע בחוק".

"במדינת ישראל, שבה יש צורך במאבטחים רבים ושבה עבודת האבטחה נחשבת כעבודה מבוקשת עבור צעירים וצעירות רבים, מהווה הגבלת גיל זו פגיעה קשה בחופש העיסוק של החיילות המשוחררות", לשון הצעת החוק.

ח"כ לביא הסבירה כי "ההצעה הזו תתקן עוול של שנים רבות ותאפשר לחיילות משוחררות לעבוד בעבודות אבטחה כמו חיילים משוחררים. זו עוד דוגמה לכך שכשמעצימים נשים - כולם מרוויחים. זמנים השתנו וחיילות משרתות בצבא בתפקידי לחימה ותומכות לחימה ויש גידול משמעותי, אבל למרות השינוי בצבא הן עדיין לא יכולות להשתלב בחברות אבטחה כי עדיין הכל הולך לפי אמות המידה של הגברים".