התמיכה בחוק המקוואות של גפני - לא בכל מחיר

ח"כ שולי מועלם מספרת על סיכומים בין הבית היהודי ליהדות התורה. בין היתר הוחלט על הקמת "קו חם" לנשים הטובלות.

עדו בן פורת , ב' באדר ב תשע"ו

שולי מועלם-רפאלי
שולי מועלם-רפאלי
צילום: גרשון אלינסון

יו"ר סיעת הבית היהודי ח"כ שולי מועלם-רפאלי מתייחסת הערב (מוצאי שבת) לתמיכתה בחוק המקוואות שיעלה מחר (ראשון) להצבעה בוועדת השרים לחקיקה.

הצעת החוק שהגיש ח"כ משה גפני מבקשת לקבוע כי המקוואות הציבוריים בישראל יתנהלו רק לפי הנחיות הרבנות הראשית. מדובר בחוק שמבקש לעקוץ את פסיקת בג"ץ ולפיה התנועה הרפורמית תוכל לעשות שימוש במקוואות עבור גיורים.

"ההסכמה שלי ושל חבריי בבית היהודי לחוק המקוואות היא בכפוף לסיכומים עם יהדות התורה", אמרה מועלם. ''האחד - היא שמירה על התקנות שנקבעו בה הרב בן דהן כיהן במשרד הדתות. השני - הוא הקמת קו חם, שבאמצעותו נשים יוכלו להתלונן על בעיות במקוואות וכולל על התנהלותן של הבלניות. במידה והתנאים שלנו לא יכובדו, אני אתנגד לחוק", הבהירה.

ח"כ רחל עזריה (כולנו), תקפה הערב את הצעת החוק עליה חתומים חברי כנסת מיהדות התורה, ש"ס והבית היהודי. "חוק המקוואות כפי שמובא יאפשר שליטה קיצונית של הרבנות על חייהן של נשים בישראל. עד היום, תפקיד הרבנות היה לאפשר שירותי דת כמו טבילה במקווה, לכל מי שתרצה. כל אישה טבלה לפי המסורת שלה, לפי שיקול דעתה, ולפי הרב שנוהגת לשאול.

"כעת הרבנות הראשית מחליטה לכל אישה כיצד ואיך לטבול. החוק הזה בעצם יאסור על טבילה של נשים כסגולה ללידה קלה, סגולה להצלחת טיפולי פוריות, ואף טבילת נשים שמטעמים אישיים מבקשות לטבול ללא בלנית", אמרה עזריה.

לדבריה, ''נשות אנשי קבע וחיילים שמקבלות היתר לטבול מוקדם יותר יוגדרו עברייניות. מנסים לשלוט באופן בוטה בחיים הפרטיים של נשים. פגיעה כזו בנשים היא בלתי מידתית ובלתי נסבלת ומהווה חציית קו אדום ביחסי דת ומדינה".