תזכיר חוק: תוקם קרן לעסקים במצוקה

בראש הקרן יעמוד מנכ"ל משרד האוצר. הסכום הקיים בקרן הוא כ– 100 מיליון ש"ח. ההלוואות יינתנו ע"פ קריטריונים ואמות מידה מקצועיים.

שלמה פיוטרקובסקי , ה' באדר ב תשע"ו

משה כחלון
משה כחלון
צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

שר האוצר, משה כחלון הגיש השבוע תזכיר חוק להקמת קרן שתסייע לעסקים שנקלעו למצוקה כלכלית, בעיקר מאזורי הפריפריה.

בראש הקרן יעמוד מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד וחבריה יהיו נציגי ממשלה, התאחדות התעשיינים והסתדרות העובדים החדשה.

הקרן תסייע לעסקים במצוקה לחזור ולהיות רווחיים, במיוחד כאשר השלכות הקריסה של עסקים אלה עלולות לחרוג מתחומי המפעל או העסק.

בקרן הצטברו עד כה כ- 100 מיליון ש"ח והיא עתידה לכלול מאות מיליוני שקלים נוספים. הקרן צפויה לסייע למפעלים שנקלעו למצוקה, כאשר דרכי פעולתה יתבססו על מינוף הידע והיכולות של גורמים פרטיים לשם גיבוש תכניות הבראה איכותיות וברות פוטנציאל צמיחה למפעלים שנקלעו למשבר.

בין תנאי הזכאות להגשת הבקשה לקרן: ותק פעילות של למעלה מ-3 שנים, העסקה של לפחות 20 עובדים בעסק, ואי יכולת לקבל הלוואות מקרן ההלוואות בערבות המדינה לעסקים קטנים ובינוניים.

מקורות הקרן יועמדו לרשות משקיע חיצוני או בהעדרו, עבור בעל העסק, ויהיו בכפוף לגבייה בפועל ולמקורות הקרן, לפי חוק ההתייעלות הכלכלית.

כזכור, בימי השיא של המשבר הכלכלי העולמי, בשנת 2009, התקבל הסדר שקבע הפחתה זמנית בדמי הבראה של עובדים, על מנת לסייע בהתמודדות עם השלכות המשבר שפקד את המשק. העובדים ויתרו על מחצית מדמי ההבראה על מנת להגדיל את החיסכון הלאומי ולשם הקמת קרן הסיוע למפעלים במצוקה. מאז, התנהלו דיונים במגוון דרגים, אך עד כה לא הושגה הסכמה על מנדט הקרן.

שר האוצר, משה כחלון, הסביר "הקרן שמבוססת על עיקרון הערבות ההדדית, תסייע להצלת מפעלים שנקלעו למצוקה בפריפריה וכתוצאה מכך תמנע פיטורים של מאות עובדים באזורים בהם כל משרה קריטית. אנחנו נלווה את המפעלים שיזכו לסיוע עד שיעמדו בחזרה על הרגליים".

לדברי מנכ"ל משרד האוצר, שי באב"ד: "הפעלת הקרן תסייע למפעלים רבים להתקיים בכבוד ולעובדים רבים לשמור על מקומות עבודתם. הקרן היא גם כלי לצמצום פערים בין המרכז לפריפריה. אני מודה לכל הגורמים שהיו שותפים בהפעלתה".