התעצמות טראמפ – הבשורה של קלינטון?

זה כמעט ודאי: טראמפ יתמודד מול הילרי קלינטון. האם התחזקותו מסייעת לה? האם משהו יכול עוד להשתנות? ומה טוב ליהודים?

שמעון כהן , ו' באדר ב תשע"ו

דונלנד טראמפ
דונלנד טראמפ
צילום: Jim Young, Reuters

על פניו נראה שהמירוץ להתמודדות הסופית על כהונת נשיא ארה"ב כבר הוכרעה, ומי שיתמודד בסוף הפריימריס יהיו הילארי קלינטון ודונלד טראמפ.

כך סבורים מרבית המומחים בעיקר לנוכח הצלחותיו האחרונות של טראמפ, אך האם דווקא התעצמותו של טראמפ מהווה בשורה מבחינתה של הילארי קלינטון המקווה "לגנוב" קולות ממפלגתו? על כך שוחחנו ביומן ערוץ 7 עם פרופ' שמואל סנדלר, מומחה לארה"ב.

בראשית הדברים מעריך גם פרופ' סנדלר כי אכן המירוץ למעשה נחתם, אם כי הוא עדיין נזהר ומגדיר את ההערכה כהערכה של 99 אחוזים ולא של מאה אחוזים שכן אם יגיע טראמפ לועידת מפלגתו ללא מספר הצירים שיבטיחו לו רוב הוא עלול לגרור פילוג במפלגה והדברים יכולים לקבל תפנית של הרגע האחרון.

עם זאת הוא מעיר כי מטראמפ עולים בימים האחרונים ובשעות האחרונות קולות של פיוס כלפי יריביו במפלגה ונראה כי הוא מודע לכך שלא נכון להתעמת באופן חזיתי עם כולם כל הזמן. לזאת הוא מוסיף ומציין כי בכוחו של טראמפ לחולל שינוי נוסף והדברים תלויים בזהות יועציו ובזהות מי שיבחר לסגנו, האם יהיה זה רוביו שכבר אינו מתמודד מולו, מהלך שיסייע לאחד את המפלגה תחתיו, או אולי מועמד לאטיני שיוסיף לו את עשרות מיליוני קולותיהם של דוברי הספרדית בארה"ב? הדברים לא ברורים.

"טראמפ הוא סימן שאלה גדול. אובמה הביא מצביעים חדשים, האפרו אמריקאים, שנתנו לו את הניצחון. טראמפם מביא מצביעים חדשים שאנחנו לא יודעים מי הם. אלו כנראה אנשים שלא הצביעו בעבר. בארה"ב מצביעים רק חמישים אחוז ולפעמים פחות מזה והמשמעות של הצטרפות המצביעים החדשים לא ידועה. מצד שני הוא העליב הרבה מהמיעוטים כמו מקסיקנים ומהגרים ופגע בנשים כך שהדברים מאוד לא ברורים. אלו בחירות מוזרות שיכולות להיות מהפכניות מבחינת הבנת המתרחש בארה"ב".

באשר לאפשרות שכוחו של טראמפ מהווה בשורה לקלינטון, אומר פרופ' סנדלר כי בהחלט ייתכן שכך הם פני הדברים, אך עם זאת יש לזכור כי "גם היא הרחיקה הרבה מצביעים - כל אלה של ברני הסוציאליסט, הצעירים והשמאל של המפלגה הדמוקרטית, קשה לדעת איך הם יצביעו בבחירה בין קלינטון לטראמפ".

על האופן שבו נוצר מועמד שאינו סופר איש ומתקדם ישירות אל הבית הלבן אומר סנדלר כי הסוד הפשוט הוא כסף. "כסף מסביר את הסיפור. לא סופרים אף אחד כשיש משאבים. זה מה שנתן לו את הפוש". עם זאת הוא מוסיף ואומר כי טראמפ "מספיק חכם להבין שלהיות אאוטסיידר זה לא מספיק. הוא יצטרך לפייס את הממסד".

וגם על עתיד יחסיו עם העם היהודי ועם מדינת ישראל לא ממהר פרופ' סנדלר להמר. "קשה לדעת", הוא אומר. "אמנם יש לו בת יהודיה וגדל בניו יורק, אבל לא ניתן לדעת איך יתנהל כשהוא יצטרך לממש את ההבטחות שלו. מן הסתם אם הוא ייבחר נראה שהוא ישתנה ויקבל אחריות, אבל הוא יהיה שונה מנשיאים קודמים".

בשאלה זו של יחסי טראמפ עם הקהילה היהודית אומר סנדלר כי הדברים יהיו תלויים בזהות יועציו שלפי שעה איש אינו יודע מי הם. הוא מזכיר כי טרמפ "רצה לבוא לארץ ואנחנו התנערנו מזה, כי חשבנו שאין לו סיכוי. נתניהו נזהר אז אחרי שנכווה ברותחין. ברגע שהוא ייבחר הוא יזדקק ליהודים, במפלגה הרפובליקאנית צריך את היהודים כי אין הרבה יהודים והוא יהיה זקוק גם לכסף שלהם".

באשר ליחס של הקהילה היהודית למערכת הבחירות הנוכחית, תשובתו של סנדלר נחרצת: "הקהילה היהודית נגד טראמפ", הוא קובע, אך גם כאן מעיר ומעריך כי אישים משמעותיים כמו שלדון אדלסון יצטרפו אליו וירככו את ההתנגדות כלפיו. "הקהילה היהודית מאוד מפולגת. יש השמאל הליבראלי, יש את השמרנים, את האורתודוקסים וקשה להבין בדיוק לאן פני הדברים. ברור לכולם שאי אפשר להתעלם מהקול היהודי".

"כל מי שיכנס לבית הלבן לא יהיה בוש או אובמה, לא בוש שהתערב יותר מדי, ולא אובמה שנסוג או ברח מעימותים ומהנהגת העולם. אני בטוח שבמפגש של טראמפ עם פוטין נראה אינטרקציה מעניינת...", מעיר סנדלר.

האם בחירתו של טראמפ עלולה לבודד את ארה"ב מול האירופים ומול מדינות ערב? פרופ' סנדלר לא רואה תרחיש שכזה. "כולם ינסו להבין אותו. לארה"ב יש את הכוח המרכזי ואירופה זקוקה לה, בעיקר כשיש מולה טיפוס כמו פוטין". לגבי מדינות ערב, שם יצטרכו מנהיגיהן להתמודד עם דברי טראמפ על העולם המוסלמי, אומר סנדלר כי "הוא יסביר ויגיד שהוא התכוון למוסלמים הרדיקאליים. גם ערב הסעודית לא יכולה להרשות לעצמה לעמוד מול איראן ללא האמריקאים. כולם זקוקים לארה"ב, השאלה אם יהיה מוכן להשקיע בהם. טראמפ הבין שהקלף האנטי מוסלמי יביא לו הרבה קולות".