ראש המוסד לשעבר מאיר דגן הלך לעולמו

דגן, ששירת בצה"ל שנים רבות והשתחרר בדרגת אלוף, הלך לעולמו והוא בן 71, לאחר שנאבק במחלה קשה.

ערוץ 7 , ז' באדר ב תשע"ו

יהי זכרו ברוך. מאיר דגן ז"ל
יהי זכרו ברוך. מאיר דגן ז"ל
צילום: Kobi Gideon/Flash90

ראש המוסד לשעבר, אלוף (מיל') מאיר דגן, הלך הבוקר (חמישי) לעולמו אחרי התמודדות עם מחלה קשה.

דגן כיהן כראש המוסד למודיעין ולתפקידים מיוחדים בין השנים 2002 ל-2011 ונחשב בעיני רבים לאחד מראשי המוסד המוצלחים שהיו בישראל.

מהמוסד נמסר עם ההודעה על פטירתו, "ראש המוסד יוסי כהן, ראשי האגפים ועובדי המוסד מביעים צער עמוק ומביעים תנחומים למשפחת דגן".

דגן התגייס לצה"ל בשנת בשנת 1963, החל מסלול בסיירת מטכ"ל ולאחר מכן עבר לסיירת הצנחנים, ולבסוף השתחרר בשנת 66 בדרגת סגן. במלחמת ששת הימים גוייס למילואים, נלחם בסיני והשתתף בכיבוש רמת הגולן, ולאחריה חזר לשירות קבע.

בשנת 1970 הטיל עליו אלוף פיקוד הדרום, אריאל שרון, להקים את "יחידת רימון", יחידה מיוחדת שתפקידה היה להילחם בטרור הפלסטיני ברצועת עזה‏. יחידה זו הייתה מודל מוקדם ליחידות המסתערבים (יחידות שדו"ב וימ"ס) שבאו אחריה. על חיילי היחידה הוטל לפעול בשטח הרצועה, בדגש על המרחבים האורבניים, יחד עם אנשי שב"כ, במטרה לאתר, לעצור ולחסל מחבלים‏.

במלחמת יום הכיפורים לחם בחזית הדרום בכוח סיור מיוחד באוגדת שרון תחת פיקודו של ידידו, אל"מ דני רהב וולף, מפקד סיירת שקד לשעבר שעימו לחם ברצועת עזה.

במלחמת שלום הגליל פיקד על חטיבה 188 "ברק" ואחר כך מונה למפקד יחידת הקישור ללבנון (יק"ל). כמפקד היק"ל לקח חלק במיסוד פעילותו של צד"ל על בסיס צבא לבנון החופשית של רס"ן סעד חדאד, וזאת בהסכם עם ממשלת לבנון.

בשנת 1995 פרש מצה"ל בדרגת אלוף, ולאחר כשבע שנים נקרא על ידי ראש הממשלה דאז, אריאל שרון, לשוב ולשרת בכוחות הביטחון, הפעם כראש המוסד. את ההחלטה קיבל שרון על בסיס ההיכרות ארוכת השנים בינו ובין דגן, למרות מחאות נמרצות מצידם של בכירים רבים במערכת הביטחון. דגן פרש מהתפקיד בשנת 2011 לאחר קדנציה ארוכה במיוחד.