משרד החוץ: פרסום המכרז - טעות

במשרד החוץ מבהירים בצהריים כי דני דיין נותר המועמד היחיד לשגריר בברזיל וטוענים כי פרסום המכרז הפנימי לתפקיד נבע מטעות.

ניצן קידר , ז' באדר ב תשע"ו | עודכן: 13:37

דני דיין
דני דיין
צילום: פלאש 90

במשרד החוץ מבהירים בצהריים (חמישי) כי דני דיין נותר המועמד היחיד לשגריר בברזיל וטוענים כי פרסום המכרז הפנימי לתפקיד נבע מטעות טכנית.

בעקבות פרסום ההבהרה צייץ דני דיין בטוויטר, "במשך כשעה שמחתי אישית שהשתחררתי מהמצב הדי מביך בו אני נמצא והצטערתי מדינית שישראל נכנעת לחרם. עכשיו זה חזר להיות להיפך".

נזכיר כי ראש הממשלה ושר החוץ בנימין נתניהו החליט בחודש אוגוסט האחרון למנות את יו"ר מועצת יש"ע לשעבר, דני דיין, לתפקיד שגריר ישראל לברזיל, וזאת במסגרת מכסת המינויים הפוליטיים לתפקידי שגרירים.

המינוי אושר בממשלה ונשלח לאישורה של ממשלת ברזיל, אולם בברזיל נמנעו עד כה מלהגיב לבקשה הישראלית, הימנעות חריגה המעידה על כוונתם של הברזילאים לדחות את המינוי.

הרקע לאי אישור המינוי הוא לחץ ציבורי שהופעל בברזיל, בין היתר ביוזמתם של דיפלומטים ישראלים לשעבר כדוגמת מנכ"ל משרד החוץ לשעבר אלון ליאל, למנוע את מינויו של דיין המזוהה עם מפעל ההתנחלויות לשגריר במדינה.

הלחץ נשא פרי ולמרות לחצים נגדיים שהפעילה ממשלת ישראל ברזיל נמנעה מהאישור ולמעשה גרמה למינויו של דיין לרדת מעל הפרק.

נציין כי בחודש ינואר האחרון הבהיר דיין בראיון לגלי צה"ל כי הוא מבין שלא יקבל את התפקיד, "אחד הדברים שאי אפשר להאשים אותם בהם הוא שאני לא ריאליסט"

"אני מבין את המצב ואני לא מוטרד ממנו ברמה האישית", אמר דיין. "ברמה הלאומית ישראל צריכה לקבל החלטה מה היא עושה מול ברזיל – ומה היא עושה כדי שהתקדים שליאל וחבריו יחד עם ברזיל מנסים לקבוע בזירה הבינלאומית לא יתקבע - ויש דרכים לעשות את זה''.