שמעון פרס - בשירות ההתיישבות?

בני קצובר, מראשי ההתיישבות ביהודה ושומרון מספר כיצד עודד הנשיא וראש הממשלה לשעבר את המתיישבים כשעלו לקרקע לפני עשרות שנים.

מנחם שוורץ , ח' באדר ב תשע"ו

דברים משתנים... פרס
דברים משתנים... פרס
פלאש 90

בני קצובר, מראשי ההתיישבות ביהודה ושומרון וראש מועצת שומרון לשעבר, מגולל בעלון השבת של מועצת יש"ע, 'יש"ע שלנו', את סיפור ההתיישבות בשומרון ותגובות הפוליטיקאים והמנהיגים דאז - ומגלה כי שמעון פרס תמך במהלך באופן מלא.

בין היתר מספר קצובר כי להתיישבות בשומרון היתה תמיכה רחבה במערכת הציבורית, "אנחנו פונים לכל חברי הממשלה וכמעט אף אחד לא העז להגיד לנו לא. התביישו להגיד ליהודים לא להתיישב בארץ ישראל".

קצובר מוסיף מידע מעניין שכיום נשמע לא סביר במיוחד. "לגרעין החדש היו תומכים גם ממפלגת העבודה. הראשון, משה דיין, אשר מבקר בשכם ומכריז 'אנחנו היהודים לא זרים בשכם' - והשני, אשר מכריז 'וכי הרי השומרון נופלים בגובהם מהרי הגולן, הרי כל ילד יודע שהרי הגולן נחוצים לצפון וכן השומרון', ואף מוסיף 'וכי יעלה על הדעת שהשומרון יהיה האזור היחידי בכל העולם הדמוקרטי שליהודים אסור להתיישב בו'. אותו אדם הוא לא אחר משמעון פרס".

בנוסף קצובר מפרט מהו פרופיל המתיישבים שהגיעו להפריח את השממה בגבעות השומרון. "חיפשנו אנשים שגם אם נזרוק אותם על הר קירח בלי טלפונים ובלי חשמל - הם יחזיקו בציפורניים ויצליחו להקים ישוב. אמרנו לעצמנו שאם נמצא אנשים כאלה אין כוח שיעמוד מול עוצמת האמונה הזו".