פגישת הנשיאים - חיזקה את הקהילה היהודית

רבני רוסיה מסכמים את ביקורו של הנשיא ריבלין במדינה. בשיחה עם ערוץ 7 הם מבהירים שכל מפגש מוסיף נדבך ליחסים החשובים ליהודי המדינה

חזקי ברוך, מוסקבה , ח' באדר ב תשע"ו

ריבלין ופוטין, במהלך הפגישה
ריבלין ופוטין, במהלך הפגישה
צילום: חזקי עזרא

הרב יצחק קוגן מראשי רבני רוסיה והרב שמעון לוין סגן הרב הראשי למוסקבה מסכמים בראיון לערוץ 7 את ביקור של נשיא המדינה, ראובן ריבלין ברוסיה.

"אנחנו שמחים שנשיא מדינת ישראל הגיע למוסקבה, אמר לנו הרב לוין, "שמעתי שהפגישה של ריבלין עם נשיא רוסיה הייתה מאוד חיובית. אנחנו שמחים שיש יחס טוב בין שתי המדינות. זה יחס שמשפיע על הקהילה היהודית ברוסיה ואנחנו מקווים שהקשר יתחזק. רמת האנטישמיות כאן נמוכה - והקשר והיחס בין המדינות משפיע על היחס של תושבי רוסיה לקהילה היהודית"

הוא מספר עוד כי "פוטין מגיע לאירועים יהודים ופוגש את הרבנים, מאפשר שמירת יהדות ונלחם באנטישמיות ועושה את זה בהצלחה".

"להיות יהודי במוסקבה זה לא קל", מוסיף הרב לוין, "להיות יהודי בארץ זה הרבה יותר קל. יש הרבה בתי כנסת, מרכזים קהילתיים ובתי ספר והיום הקהילה היהודית מאוד מתפתחת. אנחנו רואים יותר צעירים שחוזרים לקהילה ויש השפעה כמובן מהמצב הכלכלי. התקופה לא קלה ויש לנו אתגרים חדשים - אבל אנחנו מצליחים להתמודד איתם".

הרב יצחק קוגן מראשי רבני רוסיה, הוסיף "אני שמח שיש ידידות בין רוסיה למדינת ישראל והמנהיגים נפגשים. זה קשר חשוב שמחזק את הקהילה".

"היום הרבה יותר קל להיות יהודי במוסקבה מאשר מלפני 20 שנים", מציין הרב קוגן, "יש ב-200 ערים ברוסיה חיים יהודים ואנחנו ממוסקבה שולחים לכולם אוכל כשר ובונים מקוואות כדי שיוכלו לחיות חיים יהודיים".