"שמחה לשמוע עברית"

משלחת מד"א שנחתה באיסטנבול תעניק סיוע לפצועים הישראלים במתקפת הטרור שהתרחשה היום בעיר ותחזיר אותם לישראל.

יוני קמפינסקי , ט' באדר ב תשע"ו

מנכ"ל מד"א פוגש פצועים ישראלים באיסטנבול
מנכ"ל מד"א פוגש פצועים ישראלים באיסטנבול
צילום: מד"א

משלחת חלוץ של רופאים ופאראמדיקים בכירים מטעם מד"א, נחתה הערב (מוצ"ש) באיסטנבול.

המשלחת מצוידת בציוד רפואי מתקדם המאפשר טיפול נמרץ לנפגעים גם במהלך הטיסה.

עם הגעתם של אנשי משלחת מד"א לאיסטנבול התקיימה הערכת מצב בשדה התעופה שם פגשו מנכ"ל מד"א ומנהל אגף הרפואה במד"א את נציגי הרפואה של הסהר האדום הטורקי והפגישו אותם עם שלושה מהפצועים שכבר ממתינים בשדה התעופה להטסה לארץ. משם תמשיך משלחת מד"א בסיוע הסהר האדום הטורקי לשלושת בתי החולים בהם מאושפזים הפצועים הישראלים על מנת לבחון את מצבם של ולהחזירם במהירות האפשרית לישראל.

במד"א ממשיכים להיות כל העת בקשר רציף עם גורמים מקומיים בטורקיה, עם משרד ראש הממשלה, משרד החוץ, צה"ל, גורמים ממשלתיים רלוונטיים נוספים ועם הצלב האדם הבינלאומי על מנת להתעדכן בנעשה בשטח ולתאם את פעילות הצוות.

לדברי מנכ"ל מד"א אלי בין, "עם היוודע דבר הפיגוע באיסטנבול מד"א נערך באופן מיידי לשגר משלחת חילוץ של רופאים ופאראמדיקים. תוכניות המגירה שיש לנו למקרים מסוג זה אפשרה לנו להתארגן במהירות, ובתוך שעות ספורות המשלחת נחתה בטורקיה. במשלחת רופאים ופאראמדיקים שלנו שיבצעו מיון ראשוני והערכת מצבם הרפואי של הפצועים הישראלים".

"כפי שהנחה אותנו ראש הממשלה, אנו נפעל מידית להטסתם הביתה כמה שיותר מהר", ציין בין. "אנחנו מתואמים באופן מלא עם משרד החוץ ועם הסהר האדום הטורקי. מד"א עושה הכל כדי להחזיר את כל הפצועים הישראלים הביתה במהירות האפשרית".

שלושה ישראלים נרצחו בפיגוע באיסטנבול. הנרצח הרביעי הוא אזרח איראן. אחת הנרצחים בפיגוע באיסטנבול היא שמחה דמארי, כבת 60 מדימונה. בעלה אבי נפצע פצעים בינוניים. הוא סובל משברים ברגליים ומחור בריאה ומנותח. בני הזוג היו בקבוצה שיצאה לטיול קולינרי בטורקיה. 

מחבל מתאבד פוצץ מטען שנשא על גופו בשדרות איסטיקלל ההומות מאדם. מן הפיצוץ נפצעו 36 בני אדם. 4 ישראלים נפצעו פצעים קשים ושישה נפצעו קל. ממשרד החוץ נמסר כי 10 ישראלים מוגדרים מנותקי קשר אך מעריכים שהם לא היו באזור. התקשורת בטורקיה מדווחת כי המחבל המתאבד הוא איש דאע"ש, בן 33. לדיווחים האלה אין אישור רשמי.