היועץ המשפטי לממשלה נגד חוק המקוואות

בחוות דעת שפירסם קובע אביחי מנדלבליט כי חוק המקוואות אינו חוקתי - וטוען כי ההצעה שכבר אושרה בקריאה טרומית פוגעת בחופש הדת.

מנחם שוורץ , י' באדר ב תשע"ו

יביא לפיצול? מנדלבליט
יביא לפיצול? מנדלבליט
צילום: Yonatan Sindel, פלאש 90

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט פירסם חוות דעת על חוק המקוואות שבה הוא קובע כי ההצעה אינה חוקתית ופוגעת בזכות לחופש דת.

הוא כתב את הדברים בתגובה להצעת החוק של ח"כ משה גפני בנושא שאושרה בכנסת בקריאה טרומית.

מנדלבליט טוען כי להתיר את הטבילה במקווה ציבורי בדרך הלכתית אחת בלבד - ללא הקשבה למנהגים אחרים פוגעת במה שהוא מגדיר "ליבת הזכות לחופש דת".

לדבריו בשל כך הדבר יכול למנוע את האפשרות להגן על הצעת החוק בבג"ץ.

כזכור, הרב הראשי לישראל, הרב דוד לאו, פרסם היום (ראשון) גילוי דעת, אשר מבהיר כי לא יחתום על הנחיות שיאפשרו טבילה במקוואות ללא נוכחות בלנית.

הרב לאו ציין בגילוי הדעת כי הסיוע של הבלנית לטובלת צריך להיות על פי דרישת הטובלת, וכי בכל מה שנוגע להכנות לטבילה יש לאפשר חופש לכל טובלת.

"מן הראוי הוא שהבלנית תציע את עזרתה, וכאשר הטובלת אינה חפצה בכך אין להקשות עליה", כתב הרב לאו בהקשר זה.

אולם מנגד קבע הרב, "לגבי עצם הטבילה עצמה, היות שעל פי ההלכה המקובלת וכפי שנפסק בשו"ע, כשאשה טובלת לטהרתה יש צורך שתעמוד בלנית לוודא שכל גופה נכנס למים. מי שחשה אי נעימות בכך שבלנית תהיה זו שתעמוד על גבה, יש לאפשר לה לטבול כשגופה מכוסה באותו האופן שגיורת טובלת – דהיינו או כשהיא לובשת חלוק רפוי ואטום, או כיסוי על מי המקווה כשרק ראשה מבצבץ, זאת על מנת לשמור על פרטיותה וצניעותה".