אושר סופית: ישונה חישוב דמי הלידה של עצמאיות

התיקון לחוק קובע כי החישוב של דמי הלידה ייעשה על פי ההכנסה שלפיה חושבו דמי הביטוח - כשהנתון הגבוה ביותר יהיה הקובע.

חזקי ברוך , י"א באדר ב תשע"ו

הריון
הריון
צילום: istock

מליאת הכנסת אישרה בקריאה שנייה ושלישית את התיקון להצעת חוק הביטוח הלאומי שמטרתו לשנות את חישוב דמי הלידה שיקבלו עובדות עצמאיות.

על פי התיקון, שיזמו חברות הכנסת טלי פלסקוב ועליזה לביא, חישוב גובה דמי הלידה לעובדת עצמאית יקבע על פי ההכנסה ששימשה יסוד לחישוב דמי הביטוח ברבע שנה שקדם ליום הקובע, או ברבע שנה בשנה שקדמה לשנה שבה חל היום הקובע, לפי הגבוה מביניהם.

כמו כן, מוצע לקבוע כהוראת שעה חובת דיווח של המוסד לביטוח לאומי לוועדת העבודה, הרווחה והבריאות מדי שנתיים, על חישוב הכנסותיהן של עובדות עצמאיות לעניין דמי הלידה שהן זכאיות להם, לפי החישוב המוצע בהצעת החוק.

ח"כ טלי פלסקוב אמרה כי "מדובר בהצעה חשובה שמסייעת לעצמאיות לקבל דמי לידה בסכום שמשקף את השכר שקיבלו בטרם הלידה".

"אנחנו הולכים לתקן עוול של העובדות העצמאיות שנאלצו להחזיר סכומים בלתי מבוטלים לביטוח הלאומי. בביטוח הלאומי ביקשו מאיתנו בהתחלה להעביר את החוק כהוראת שעה - אבל במהלך הדיונים הצלחנו לשכנע את כל הגורמים לחוקק את החוק לא כהוראת שעה וזה הישג גדול. מעכשיו עצמאיות שרוצות להביא ילדים לעולם ידעו שהן לא יפגעו כלכלית", דברי ח"כ פלסקוב.

ח"כ עליזה לביא הוסיפה, אנחנו מתקנים כאן עוול היסטורי שיאפשר עצמאות ויזמות. התיקון לא רק שם קץ לגזל כלכלי רב שנים כלפי הנשים העצמאיות ומשפחותיהן, הוא גם מעביר מסר חשוב במיוחד שאימהות ועצמאות כלכלית אינן הפכים. בישראל בשנת 2016 ניתן להיות אישה, אמא, עצמאית ויוזמת. אסור שבנוסף לקשיים שבשילוב המטלות שבין ניהול עסק וגידול ילד לאחר לידה, תפגענה גם זכויותיהן של אותן נשים. במו ידינו שמנו מכשול מפלה לנשים עצמאיות החוסם יזמות, ואת זה אנחנו מתקנים היום".