"למכבי לקח 40 שנה לבנות מותג, לנו יקח פחות"

אורי אלון, בעלי קבוצת הכדורסל של הפועל ירושלים חוגג ניצחון שלישי העונה על המכבים ומדבר בראיון על אירופה, המטרות ויותם הלפרין

נרי וייס , י"א באדר ב תשע"ו

הפועל ירושלים
הפועל ירושלים
צילום: פלאש 90

והעיר ירושלים צהלה ושמחה. בהפועל ירושלים לא יודעים את נפשם מרוב שמחה. זה לא רק הניצחון הערב, בטח לא היכולת שלא הייתה מי יודע מה. בהפועל שמחים על ההמשכיות, על ההיסטוריה שמשכתבת את עצמה, על הדרך שממשיכה בניסיון להחליף את ההגמוניה בכדורסל הישראלי. 

לאחר הניצחון השלישי העונה על היריבה המרה מת"א, העניק אורי אלון, הבעלים של ירושלים ומי שעומד מאחורי הצלחתה בשנתיים האחרונות, ראיון לכלל אמצעי התקשורת, על המטרות רחוקות הטווח, על אירופה, על יותם הלפרין, על השחקן אותו הוא מעוניין להביא ועל המאמן שהביא. אורי אלון פותח את הלב ואת הפה.

כבר בתחילת דבריו עקץ אלון ראשי הצהובים מת"א כשהתייחס בדבריו למטרות רחוקות הטווח אותן הציב אל מול עיניו עת רכש את הקבוצה לידיו. "בתחילה המטרה הייתה לקחת אליפות ולשחק ביורוליג", הודה אלון בדבריו. "לצערי היורוליג זה לא מה שהיה כשקניתי את הקבוצה". אלון מתייחס בדברי הביקורת שלו לעצם עובדת היותה של הפועל ירושלים האלופה היחידה בעונה האחרונה מבין הארצות המשתתפות במפעל היורוליג הבכיר שלא נמצא לה מקום בטורניר היוקרתי ובשל כך שיחקה במפעל היורוקאפ האירופי, השני בחשיבותו. 

"עכשיו היורוליג הוא מפעל סגור וזה פחות מעניין אותי" אמר אלון. "מה שמעניין אותי זה להמשיך לבנות את המותג הזה שנקרא הפועל ירושלים ולהמשיך להיות הקבוצה הכי טובה בארץ. למכבי זה לקח ארבעים שנה, לנו זה יקח הרבה פחות", עקץ אלון בדבריו את ראשי הצהובים. 

"כל האופציות באירופה פתוחות בפנינו" סיפר אלון וחשף לראשונה את החשיבה שעומדת בבסיס הרעיון להצטרף לפיב"א ולליגת האלופות שם מתכננים להוציא לדרך כמענה במקום מפעל היורוליג. "אנחנו כעת יכולים לבחור בין שתי הליגות. אני רוצה לבחון איזה קבוצות הולכות לאיזה מפעל ואני בסוף רוצה שנשחק במפעל הטוב ביותר. אני מסתכל גם על המפעל של פיב"א, יכול להיות שהרמה בהתחלה תהיה נמוכה, אך בונים שם משהו וזה יכול לעניין אותנו" הודה אלון.

"מסורת לא בונים ביום, כל מי שחושב אחרת לא בנה דבר בחייו" אמר אלון. "אנחנו לומדים מהטעויות שלנו. הדומיננטיות שלנו בליגה קרתה מהר משחשבתי, לא חשבתי ולא ציפיתי לזה".

עוד שטח אלון את תכנית העבודה שלו ואת האני מאמין שבה הוא דבק. "הישראלים הטובים ביותר צריכים לשחק בהפועל ירושלים, זה מה שאמרתי במשך כל הזמן. יש ישראל נוספים שאני רוצה להביא למועדון בשנה הבאה, אבל מי שמצפה שתוך שנה נזכה בכל תואר אפשרי, צריך להבין שצריך סבלנות. אנחנו מתקנים, לומדים. אין קבוצה בליגה שיכולה לעצור אותנו".

אלון סיפר כי לפני זמן קצר נמצא מועמד מתאים לעמדת הרכז בקבוצה אך בשל חשש מפגיעה במרקם הקבוצתי, בהפועל ויתרו על שירותיו של השחקן. "אני חושב שאני אביא עוד גארד. אבל צריך למצוא את האדם המתאים, לא סתם. אנחנו נדאג להביא מישהו שלא יפגע במרקם הקבוצתי".

גם מאמן הקבוצה פרנקו זכה למחמאות מפי הבעלים הירושלמי, "אם הייתי צריך לבחור שוב מאמן הייתי בוחר את דני פרנקו, אני אוהב אותו, הוא מוח כדורסל והוא מאמן טוב שלומד איתנו. אם הייתי רוצה לפטר אותו כבר היו לי הזדמנויות לעשות את זה. פיני גרשון לא רלוונטי. דני פרנקו הביא להפועל ירושלים את האליפות הראשונה שלה, יכול להיות שהוא ישאר גם אם הוא לא יזכה באליפות, הוא מוביל אותנו בבטחה גם כעת. אוהדים יש להם תפקיד, לאהוד את הקבוצה ולהגיד מה שהם רוצים. התפקיד שלי הוא לקבל את ההחלטות ולקבוע. דני נשאר פה אלא אם כן יקרה משהו יוצא דופן, הוא כן גם בעתיד".

"אני עובר תקופה לא קלה באופן אישי אבל השתדלתי לשכוח מהכל ולתת את כולי על הפרקט", אמר הלפרין השחקן המצטיין בסיום המשחק. "שיחקנו בשביל הקהל ואחד בשביל השני ואני מקווה שנמשיך כך". על השאלה אם כבר האריך את חוזהו במדים האדומים השיב הקפטן ורכז הקבוצה, כי הדברים טרם נחתמו ולצערו אלו דברים שלא תלויים בו, על אף רצונותיו הגדולים להישאר בבירה. אורי אלון שנשאל על תגובת הקפטן אמר כי: "תמיד הצהרתי שיותם יישאר בהפועל ירושלים ולא השתנה שום דבר. אנחנו בתהליך מולו והוא ישחק אצלנו".

גם המאמן דני פרנקו ידע למי להודות על הניצחון הגדול הערב, כשאמר בסיום כי בזכות הלפרין "היינו ממוקדים. הוא לקח את המנהיגות, והוביל אותנו, נתן משחק מצוין. האם הוא ימשיך? אני לא מחליט לגביו, אני אפילו לא יודע אם אאמן פה בעונה הבאה. בכל מקרה בכל קבוצה שאאמן, ארצה את יותם. הוא נכס".

לסיום אמר אלון, "אני מתעסק בלבנות קבוצה, קבוצת צמרת בכדורסל הישראלי וכזו שתישאר שם. קודם ישראל ואחר כך אירופה. אנחנו רוצים להישאר בצמרת". 


‫הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: neri@inn.co.il