אלשיך לבדואים: תתבדלו מהפלסטינים

המפכ"ל בביקור בעיר רהט: "הבידול מהטרוריסטים הוא אינטרס משותף. רק ככה אנשים לא יחששו להגיע לשוק ברהט".

עדו בן פורת , י"ב באדר ב תשע"ו

אלשיך ברהט
אלשיך ברהט
צילום: דוברות המשטרה

מפכ״ל המשטרה, רנ"צ רוני אלשיך, ביקר היום (שלישי) בעיר רהט, נפגש עם ראש העיר וראשי הציבור, והתייחס לצורך להעמיק את הפעילות המשטרתית במגזר הבדואי.

ראש העיר סקר את הבעייתיות במגזר הן מבחינת אמצעי לחימה שמסתובבים ללא רישיון, שימוש בסמים על ידי בני נוער ( כגון נייס גאי) ועוד.

ראש העיר ביקש להגביר את השיטור ולהוסיף שוטרים במגזר בכלל וברהט בפרט ולקדם טיפול משטרתי "ברגישות ובנחרצות- רגישות לתרבות הבדואית, לחוסן המשפחה ולכיבוד מעמד השייחים, אבל מצד שני- בנחרצות לשמור על שלטון החוק".

המפכ"ל ציין בדבריו, "המשטרה שואפת לפעול באופן הדוק עם בעלי סמכות חינוכית, דתית ושל הרשות המקומית. בשביל אכיפה המשטרה לא צריכה שותפים אך כדי לייצר חברה טובה יותר עם הרבה פחות פשיעה צריך שותפי אמת. ביחד נצמצם פשיעה".

לדבריו, "תמיד יהיו עבריינים ונצטרך לטפל בהם ולחזק את נורמת הציות לחוק. בחלק מן המקומות אנחנו עדיין רחוקים מלהיות 'רעננה', בכל תא שטח צריך להבין את האוכלוסייה המקומית ולשפר את הנורמה. אני שואף לכך שאזרח מרהט יתקשר למוקד 100 ויתלונן על מסיבה רועשת".

בהמשך התייחס אלשיך למלחמה בטרור וקרא למגזר הבדואי להתרחק מהפלסטינים, "חיכוך של האוכלוסייה הבדואית עם פלסטינים מזיק בראש ובראשונה לכם. הזיהוי יוצר מצב שבו אנשים חוששים להגיע לשוק ברהט כי הם מזהים טרור עם ההתערבבות הזאת. איום השב"חים הוא איום בטחוני וכלכלי. אם אנחנו רוצים לבדל את אזרחי ישראל מן הטרוריסטים צריך לעשות את זה ביחד אתכם".

"הטרור מחובר היום לפלילים. קשר הדוק בין פשיעה לטרור. החיבור הזה מסוכן לחברה הבדואית ומבדיל אותה מן החברה הישראלית וזה מצב שאסור שיקרה. הבידול מהטרוריסטים הוא אינטרס משותף. רק ככה אנשים לא יחששו להגיע לשוק ברהט ולהביא פרנסה טובה לחברה הבדואית", הוסיף אלשיך.