"מחבל שניסה לרצוח יהודים הוא בן מוות"

רק שלושה חברי כנסת מהמחנה הלאומי נחלצו להגנת החייל שירה במחבל מנוטרל בחברון. ח"כ סמוטריץ': חבל שנתניהו מיישר קו עם השמאל.

ערוץ 7 , י"ד באדר ב תשע"ו

זירת הפיגוע בחברון, היום
זירת הפיגוע בחברון, היום
Photo by Wissam Hashlamon/Flash90

חברי הכנסת בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי), אביגדור ליברמן (ישראל ביתנו) ואורן חזן (הליכוד) הם היחידים מהמחנה הלאומי שהביעו תמיכה פומבית בחייל צה''ל שירה במחבל מנוטרל בחברון.

ח"כ סמוטריץ' תקף את דברי ראש הממשלה בנימין נתניהו שאמר כי החייל לא מייצג את ערכי צה"ל. "חבל שנתניהו מיישר קו עם הפוליטיקלי-קורקט השמאלני", כתב סמוטריץ' בטוויטר. "מבחינה מוסרית, מחבל שניסה לרצוח יהודים הוא בן מוות".

"די, תפסיקו", הגיב לתקרית ח"כ אורן חזן. ''שאם של מחבל תבכה ולא אם יהודיה. חייל קרבי, חובש גיבור, נטרל רוצח ואמר 'היה חשש שהוא יתפוצץ עם מטען חבלה'. אני מאמין לו. נקודה'', הבהיר.

יו״ר ״ישראל ביתנו״, ח״כ אביגדור ליברמן, אמר כי יכול להיות שהחייל שירה במחבל בחברון פעל נכון ויכול להיות שטעה בשיקול הדעת, ''זה ייבדק על-ידי הגורמים המתאימים בצה״ל, אך מה שבטוח כבר עכשיו זה שההתנפלות על החייל הינה צבועה ולא מוצדקת ועדיף חייל שטעה ונשאר בחיים על-פני חייל שהיסס ומחבל הרג אותו".

הסערה סביב החייל החלה לאחר שהוא תועד על ידי מתנדב מארגון השמאל הקיצוני "בצלם" יורה באחד המחבלים שביצעו את פיגוע הדקירה הבוקר בחברון גם לאחר שנוטרל וככל הנראה מת.

בסרטון נראה אחד משני המחבלים כשהוא שוכב על גבו במשך קרוב לשתי דקות. בשלב מסוים מתקרב אחד החיילים לעבר המחבל, דורך את נשקו ויורה בראשו.

דובר צה''ל תא''ל מוטי אלמוז עדכן אחר הצהריים כי "החייל עצור ונחקר כדי להבין מה קרה שם". לדברי אלמוז מדובר בתקרית חמורה מאוד. "זו לא תרבות צה"ל ותרבות העם היהודי ולא קשור למסגרת הצבאית".

אלמוז הוסיף כי "כל המעורבים באירוע, כולל החיילים שהיו שם וכל מי שמעורב, כולם יתוחקרו. הרמטכ"ל שוחח עם אלוף פיקוד מרכז והורה לברר את האירוע עד תום, איך חייל החליט לפתוח באש לעבר מחבל ששוכב על הארץ. ההנחיה היא שאחרי שמחבל מנוטרל צריך לטפל בו. אלה ערכי צה"ל", הדגיש.

עורך הדין בנימין מלכא המייצג את החייל שירה במחבל המנוטרל, אמר בשיחה עם ערוץ 7 כי החייל בטוח בצדקת דרכו וידוע כחייל שמצטיין בשירותו הצבאי.

עו"ד מלכא שוחח עם משפחתו של החייל בעקבות פתיחת החקירה נגדו, שנמצאת עדיין בראשיתה. "אנחנו בטוחים שחפותו תוכח. הוא עשה את הדבר הנכון, בזמן הנכון ובמקום הנכון. מדובר בלוחם מצטיין בוגר קורס חובשים קרבי שכל הוויתו מגיעה ממקום של אהבת הארץ''.

הוא הסביר את החלטתו לייצג בהתנדבות את החייל, ''אמרתי בעבר, אומר כעת וזה יהיה נר לרגליי בעתיד: אני סרן (במיל׳) בנימין מלכא, לא אפקיר לוחמים בשטח. לנצח אעמוד לצד מגני הארץ הזאת - עמוד האש אשר עומד לפני המחנה ושומר על משפחתי".