מי שלא פתר את בעיית הטרור מצא לו קורבן

הרב שמואל אליהו תוקף במילים חריפות את הרמטכ"ל ושר הביטחון ומגבה את החייל היורה מחברון, "הרמטכ"ל ושר הביטחון מתעלקים על החייל".

רפאל לוי , י"ח באדר ב תשע"ו

הרב שמואל אליהו
הרב שמואל אליהו
פלאש 90

הרב שמואל אליהו, רב העיר צפת, התייחס (ראשון) בראיון לתכניתו של חיים הכט לפרשת החייל היורה מחברון.

תחילה שאל הכט את הרב האם בעיניו החייל הוא גיבור או עבריין?, "אני חושב שמי שצריך לדון האם הם גיבורים או עבריינים אלה הרמטכ"ל ושר הביטחון שבמשך למעלה מחצי שנה לא מצליחים לעצור את שפיכות הדמים ומתעלקים על החייל הזה. במקום שישימו יד קשה על הרוצחים האלה, הם אלופים בלשחרר רוצחים מבית הסוהר ובלהעביר כסף לרשות הפלסטינאית שמסיתה כל הזמן". 

"יש כבר למעלה משלושים נרצחים ומאות פצועים ויש מאות משפחות פגועות והם אומרים שזה לגיטימי ואנחנו צריכים 'להכיל' את זה. והאסון הגדול מבחינתם זה החייל הזה ועליו צריכים כולם להתעלק מהרמטכ"ל ושר הביטחון ועד חברי הכנסת. איפה תתי האלופים האלה למה הם מקבלים משכורת ופנסיה מה הם עושים בחיים? איפה צה"ל?", תהה הרב שמואל אליהו.

רב העיר צפת רואה קשר בין פרשת הזקנים בצה"ל לפרשה הנוכחית, "אני חושב שאת איזנקוט צריך לקרוא לסדר. הוא מתעסק בזקנים. זה השטויות שיש לו בראש, שמו אותך רמטכ"ל כדי שתגן פה על אנשים ואנשים נרצחים פה כל יום".

לשאלה האם אמירתו של הרמטכ"ל איזנקוט שלא לרוקן מחסנית על ילדה עם מספריים, היא בלתי סבירה ענה הרב, "בלתי סביר שחצי שנה לא מתגברים פה על הטרור, זה בלתי סביר. אני לא אתן לו עצות איך להילחם בטרור הוא בטח למד את זה בבית הספר לפיקוד ולמטה, אבל היחס המטופש, אין מילה אחרת, של המערכת תשבור את רוח החיילים. הוא מעמיד לדין רק את החייל המסכן הזה? הוא מעמיד לדין את כל החיילים שעכשיו יהיו מסכנים. כמה חיילים יהרגו בגלל הרפיסות הזאת שאסור לך לירות?".

הרב מנה כמה צעדים שיש לדעתו לנקוט נגד הטרור, "אני לא צריך להמציא דרכים, הרי האלופים מומחים בלתת צווי הרחקה ליהודים, מספיק יהודים קיבלו צווי הרחקה על שטויות, אז אי אפשר לתת צווי הרחקה למשפחות של מחבלים? אי אפשר להגלות אותן? למה זה טוב רק מול יהודים ולא מול ערבים? כשרוצים יש פיתרון. כשרוצים נלחמים וכשרוצים מכילים. מי שחרר מחבלים? מי שחרר רוצחים? מי שחרר אותם? אנחנו. למה? סתם".

"לפי דעתי צה"ל צריך לפעול כמו שאמר מיקי לוי וכמו שאמר ראש הממשלה שמיר, שכל מי שבא לפגע צריך לדעת שהוא לא יוצא חי ושהמשפחה שלו מגורשת לעזה ושכל הרכוש של משפחתו מוחרם לטובת משפחת הנפגע", הוסיף הרב.

לדבריו אי אפשר להוציא את המקרה של החייל מחברון מההקשר הכללי, "השאלה היא לא נקודתית, הדיון הוא על גישה שלפי דעתי היא מתרפסת וש'בזכותה' אנחנו צריכים ללכת עם אקדחים בכיסים ולחשוב טוב לאן הולכים ולאן לא הולכים. ובגלל הגישה הזאת לילדה בת 12 יש אומץ ללכת לנסות לדקור חייל עם סכין. זו הבעיה".

"את החייל הזה הייתי מהלל ומשבח, ואת הרמטכ"ל ושר הביטחון הייתי קורא לסדר", סיכם הרב.

חיים הכט מנחה התכנית התקשה לעכל את דבריו של הרב אליהו לכן הוסיף הרב, "99 אחוז מהמאזינים שלך בטוחים שזה מה שנכון".

הכט המשיך להקשות, "אבל יש פקודות, יש צבא, אתה אומר שהדרג המדיני צריך לטלטל את הרמטכ"ל, אבל בשלב הזה יש פקודות והן אוסרות לנהוג כפי שהחייל הזה נהג. תאר לך הרב שכל חייל היה נשמע להנחיות של רבו, צה"ל היה הופך לכנופיה".

על כך השיב הרב שמואל אליהו, "לכן עניתי שהבעיה היא לא בחייל אלא בפקודות. הבעיה בצורה שצה"ל מתנהל. אני אומר לך הפקודות שערוריתיות. הרוח של איזנקוט ושל יעלון זו השערוריה. לא החייל המסכן. איך יתכן שיושב רמטכ"ל שמקבל משכורת של עשרות אלפי ש"ח בחודש ולא עוצר את האינתיפאדה הזאת? איך יתכן? איפה כל צה"ל הגדול והגיבור? זו הבעיה האמיתית ששלושים וכמה אנשים נרצחו ומאות אנשים פצועים. ופתאום הפכו את הבעיה והחייל הוא האשם. מי שלא פותר את הבעיה האמיתית מצא לו איזה קורבן".