גפני: עכשיו החילונים יילחמו נגד בג"ץ

יו"ר ועדת הכספים תקף בחריפות את החלטת בג"ץ בעניין מתווה הגז. "באיזו זכות הוא מתערב בנושאים לא לו?".

חיים לב , י"ח באדר ב תשע"ו

נלחם בשכר הבכירים. משה גפני
נלחם בשכר הבכירים. משה גפני
צילום: פלאש 90

בדרך כלל הם נמנעים להתבטא בעניינים שאינם פנים-חרדיים - אולם הפעם הם חרגו ממנהגם: יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני (יהדות התורה) תקף אמש (ראשון) בחריפות את החלטת בג"ץ בעניין מתווה הגז ואת התערבותם בנושא השמור להחלטת הרשות המחוקקת.

תחילה התייחס לסוגיית המקוואות והקהילה הרפורמית. "אנחנו יושבים ומתווכחים כן רפורמים ולא רפורמים, בית המשפט פסק או לא פסק. עוד לא נגמר הוויכוח, מגיע בית המשפט העליון ומכניס פליק לליכוד, אבל לא רק לליכוד, ומתערב בדבר הכי פשוט שאסור לו להתערב", אמר גפני.

לדברי גפני, ההתערבות במתווה הגז אולי תוביל להתקוממות חילונית נגד התערבות בג"ץ בנושאים לא לו.  "אני לא מביע את דעתי על מתווה הגז, יכול להיות שהיה צריך לשנות אותו. לפי דעתי הגענו לנקודה שבה כבר החילונים ילחמו עכשיו נגד בית המשפט העליון. באיזו זכות מתערב בית המשפט בנושאים לא לו? פשוט הפכנו להיות מדינה שבית המשפט מנהל אותה. לא בדברים מצפוניים או ערכיים".

"ראינו את המוסר שלהם. הדבר הכי פשוט, שמסור בידי הממשלה והכי הרבה בידי הכנסת, בית המשפט מתערב בגסות רוח. עד עכשיו זה היה רק בנושאים דתיים, אך הקדוש ברוך הוא שם להם את השכל הזה שיתערבו עכשיו בניהול המדינה, ומכאן תתחיל המציאות הזאת שהרבה כבר מבינים אותנו לגבי בית המשפט".

גפני מבהיר כי מדובר במעשה שלא ייעשה. "אני שומע כבר קולות אצל ראש הממשלה וכמובן אצל שרים רבים, שאומרים שצריך לשנות את החוק על סמכות בית המשפט. מה שהם עשו היום הוא מעשה שלא יעשה, ואני לא מביע את דעתי על מתווה הגז. אני אמרתי לראש הממשלה ולשר שטייניץ שהיה צריך לשנות דברים במתווה, אבל זה בכלל לא רלוונטי. לא בית המשפט קובע בעניין הזה".

גם סגן שר החינוך ח"כ מאיר פרוש התבטא אמש בנושא ותקף את החלטת בג"ץ. "מבלי להיכנס או לבדוק מה הם השיקולים שהנחו את שופטי בגץ להביא לפסיקה זו, יידע העם בישראל שעל המצפון של השופטים מוטל הרעב שממנו יסבלו רבבות הילדים שהממשלה ביקשה שהם ייהנו מפירות הגז וכעת ייאלצו לרעוב", אמר.