מבקר המדינה:
צפון הכנרת - הדייג ייאסר למען המושטים

שטח נרחב בצפון הכנרת ייאסר לדייג למשך חודשיים על מנת להגן על דגי האמנון המצויים בעונת ההטלה.

ערוץ 7 , י"ט באדר ב תשע"ו

להם יהיה מותר לדוג...
להם יהיה מותר לדוג...
צילום: חיים שוחט. פלאש 90

5,000 דונם באזור הבטיחה בכינרת, יסגרו לדייג למשך חודשיים, זאת כדי להגן על דגי האמנון הנמצאים בעונת ההטלה. השטח בצפון הכינרת, הוא אזור הרבייה העיקרי של דג אמנון הגליל (מושט) מאזור מפרץ אמנון עד לאזור חוף כינרת של רשות הכינרת.

ברשות הכינרת מסבירים כי בעונה זו של השנה, מתחממים מי הכנרת ודגי האמנון מתקרבים לקו החוף כדי להטיל את ביציהם. אזור הבטיחה המתאפיין במים רדודים וצמחיה רבה, הוא מקום אידיאלי ומוגן להטלת ביצי האמנון. עם זאת, עם הדגים הרבים המתרכזים באזור נוח זה לרבייה, מגיעים גם דייגים לא חוקיים המנצלים את ההזדמנות תוך הפרת התקנה האוסרת על הדייג.

מי שאמונים על משימת הפיקוח והאכיפה של תקנת הדייג הינם: אגף הדייג, באמצעות פקחי יחידת הפיצו"ח (פיקוח צומח וחי) במשרד החקלאות ופיתוח הכפר, רשות המים, פקחי רשות הכינרת ופקחי רשות הטבע והגנים והשיטור הימי.

פנחס גרין, המשנה למנכ"ל רשות הכינרת אומר כי איסור הדייג באזור זה בתקופת ההטלה נועד לעודד את רביית האמנונים, להגן על אוכלוסייתם בכינרת ולסייע בכך על שמירת האיזון הרצוי, לשמירת המערכת האקולוגית של הכינרת: "אמנון הגליל, בהיותו דג שניזון גם מאצות, הוא גורם חיובי במארג המזון ומסייע בשמירת המערכת האקולוגית בכינרת", אומר גרין.

עוד מוסיף גרין, כי במהלך שישים הימים שבהם חל איסור הדייג, האזור הסגור מסומן על ידי אגף הדייג במשרד החקלאות ופיתוח הכפר בקו מצופים גדולים וזוהרים ושילוט ברור. "איסור הדייג נועד לשמור על המערכת האקולוגית באגם ובאמצעותה על איכות המים בכינרת. עם זאת, האיסור פועל גם לטובת הדייגים והמשך פרנסתם בעתיד. איסור הדייג בבטיחה הוא רק חלק מניהול וראייה כוללת של ממשק הדייג בכינרת המתקיים לאורך השנה ושותפים לו רשות הכינרת, אגף הדייג, רשות המים, המעבדה לחקר הכינרת, הדייגים וגורמים נוספים".

משה הר ציון, מנהל אגף פיקוח ואכיפה ברשות הכינרת, מציין כי מידי שנה מוטלים קנסות ומוחרם ציוד לעשרות דייגים המפרים את התקנה, חלקם דייגים חובבים שהגיעו לדוג בכינרת ללא ידיעה על איסור הדיג, אך עיקר הקנסות הם לדייגים מקצועיים העוברים במודע על החוק.

"השנה יתקיים פיקוח על הדיג באזור הסגור 24 שעות ביממה, גם מהים וגם מהיבשה. בכל שנה אנו מאתרים דייגים מקצועיים המגיעים בדרך כלל בחסות החשיכה ומסתירים את הרשתות בצמחיה. דייגים אלו פועלים במודע ובניגוד לאיסור הדיג בתקופה זו ובכך גם פוגעים במו ידיהם בפרנסתם. אותם עבריינים מטופלים על ידי פקחי אגף הדיג במשרד החקלאות ופיתוח הכפר, המחרימים את ציוד הדיג שלהם, סירות, רשתות ומנועים. כמו כן, מאותרים גם דייגי חכה חובבנים, אך גם כאלו הדגים עם רשתות, חלקם מודעים לתקנה וחלקם לא. אני מקווה כי השנה יהיו פחות עברייני חוק, כדי שאוכלוסיית הדגים תשוקם ותשוב לקדמותה" דברי הר ציון.