אין מנהיג אירופי שישכנע אותנו למעשי התאבדות

סגנית שר החוץ ציפי חוטובלי מגדירה את מינויו של דני דיין כהישג. בראיון לערוץ 7 היא מתייחסת גם ליחסים עם האו"ם ואירופה.

ניצן קידר , י"ט באדר ב תשע"ו

ציפי חוטובלי
ציפי חוטובלי
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

סגנית שר החוץ ציפי חוטובלי מגדירה את מינויו של דני דיין לתפקיד הקונסול הכללי של ישראל בניו יורק כלא פחות מהישג עבור ישראל. 

"אני חושבת שהמינוי של דני דיין במובן מסויים הרבה יותר משמעותי מאשר מינוי שלו כשגריר בברזיליה", היא אומרת בראיון לערוץ 7.

לדבריה, "למרות חשיבותה הגדולה של ברזיל בסוף אי אפשר להתעלם מזה שהבירה הכלכלית והעסקית של העולם לצד היכולת השפעה על המדינה שיש לנו איתה את הברית האסטרטגית הכי חשובה - והרמקול הדיפלומטי הייתי קוראת לזה שיישמע מפיו של דני דיין יישמע יותר בניו יורק. אני באמת חושבת שמעז - יצא מתוק".

"אין כאן עניין של ברירה שהיתה בידי ממשלת ישראל לבחור מה לעשות - בהתחשב בנסיבות הפוליטיות העגומות שהפוליטיקה הברזילאית נקלעה לתוכן - שזה לחלוטין לא קשור לעניינים אידיאולגיים או לעניינים של הדחת הנשיאה. בנסיבות שנוצרו זו החלטה מאוד נבונה שהולמת את כישורי המועמד - ואני בטוחה שדני דיין יהיה שגריר מצויין", מסכמת חוטובלי.

ועם זאת נראה שהקונסול משפיע הרבה פחות מהשגריר בארה"ב.

"ההיררכיה במשרד החוץ היא מאוד ברורה. קונסול כללי בניו יורק שווה ערך לשגריר במדינה גדולה וחשובה. ברור לחלוטין שזה לא עוד קונסול כללי - זה אדם שיושב על החיבורים בין כל אמצעי התקשורת האמריקניים לבין כל הארגונים היהודיים. זו הבירה השנייה האמריקנית".

מה לגבי המינוי בברזיל? שגריר אחר ייבחר בקרוב?

"כרגע אין החלטה בעניין הזה. אנחנו עובדים בנפרד. זה היה עניין עקרוני שממשלת ישראל רצתה להבהיר את עמדתה שלא יקום ולא יהיה שאדם ייפסל על רקע היותו איש יהודה ושומרון. אז ההישג הזה הושג. בהקשר של ברזיל יש לנו משבר עם מדינה שנמצאת בהליכים מאוד לא פשוטים מבחינה פוליטית - ואני מעריכה שגם בהקשר הזה יתקבלו החלטות - אבל המסר העקרוני הועבר. אדם שהוא מתנחל אולי סמל המתנחלים - יהיה שגריר שלנו במקום מאוד חשוב ואסטרטגי".

לפי התשובה - אני יכול להבין שכרגע אין כוונה לאייש את תפקיד השגריר בברזיליה?

"יכול להיות שכרגע יש לנו אינטרס, כל עוד הנסיבות הפוליטיות הi כאלה - יכול להיות ויש אפשרות שהמתח הזה יימשך כדי להסביר שאנחנו רואים בזה דבר חמור שפוסלים אדם על רקע גיאוגרפי".

בשבוע שעבר קיבלה מועצת זכויות האדם של האו"ם החלטה אנטי ישראלית נוספת - הפעם באשר לכינון רשימה שחורה של עסקים תומכי ההתיישבות.

"קיימנו דיון על זה במשרד החוץ", מספרת חוטובלי ומציינת כי "קודם כל העניין הזה לא אמור לקרות מחר בבוקר. מי שעומד בראש מועצת זכויות האדם בז'נבה צריך לגבש בתוך שנה רשימה של בתי עסק וגורמים מסחריים שמעורבים בבניין ההתנחלויות".

איך נאבקים בהחלטה כזו?

"משרד החוץ כבר עכשיו מתחיל לפעול בהפעלת מנופי לחץ גם על גורמים מסחריים גם על גורמים אמריקניים להסביר שזה פשוט חלק מתנועת החרם העולמית - ואנחנו לא ניתן לזה לקרות. המימוש של זה גם רחוק מאוד. זו הצהרה שעדיין לא מומשה במציאות ויש עוד שנה שתתממש אם בכלל. אנחנו נוטים להתרגש יתר על המידה מדברים כאלה". 

ועם זאת נראה שהזירה הבינלאומית ובעיקר האו"ם פועל בצורה אנטי ישראלית. גם הפלסטינים מנסים לנצל זאת.

"הפלסטינים נמצאים בעמדת ייאוש מאוד עמוקה כי הם מבינים בעצם שהם איבדו את אהדת העולם. הם מבינים שאין להם יותר כלים - העולם שקוע עד צוואר במאבק בטרור אסלאמי רדיקלי לצד משבר ההגירה העמוק באירופה. הם מנסים להשחיר את דמותה של מדינת ישראל. אנחנו מאוד רחוקים מתקדימים חדשים. כל זה גם היה בעבר".

קחי לדוגמא את פרשת החייל מחברון - תמונות כאלה תמיד מקוממות את העולם.

"הזירה הבינלאומית כמעט ולא עסקה בזה. היחס היחידי היה סביב הסערה שזה עורר בישראל. העולם גילה בזה הרבה פחות עניין מאשר אנחנו. בהרבה מקרים זה סיפורים שאנחנו מספרים לעצמנו. אני קוראת לזה תעמולה תוצרת בית".

מה לגבי אירופה שמנסה להתערב בינינו ובין הפלסטינים?

"מדינות צריכות לדבר בשפת האינטרסים. כשברור לגמרי שכל הפתרונות לסוגיה המדינית שעלו כאן בשנים האחרונות הם פתרונות שבסופו של דבר מביאים את חזית הטרור האסלאמי הרדיקלי לגבולה המזרחי של מדינת ישראל - עוד לא קם המנהיג האירופי שיכול לשכנע מדינה לבצע מהלכי התאבדות שיביאו בסופו של דבר את דאע"ש לגבול שלנו".

והיוזמה הצרפתית? יש לה סיכוי?

"היוזמה הצרפתית נתקלת בהתנגדות אקטיבית מאוד של ארה"ב. היא לא ברת מימוש - ויותר ניסיון של הצרפתים לנהל סדר יום במזרח התיכון מאשר משהו שיביא לשינוי במציאות".