סין מוכנה להסכם סחר חופשי עם ישראל

ראש הממשלה בנימין נתניהו מצהיר כי ישראל תיכנס לדיונים עם הסינים בנושא - כחלק ממגוון שיתופי פעולה קיימים ומתפתחים בין המדינות.

ניצן קידר , י"ט באדר ב תשע"ו

רה''מ נתניהו
רה''מ נתניהו
צילום: לשכת ראש הממשלה

ראש הממשלה בנימין נתניהו מצהיר כי סין מסכימה לדון על הסכם סחר חופשי עם ישראל.

"סין היא שותפת הסחר השלישית של ישראל ואני מאמין שהפוטנציאל גדול מאוד", אמר נתניהו בתום מפגש שפתח את דיוני ועדת החדשנות המשותפת של ישראל וסין, "היתה לנו פגישה מצויינת. אנחנו עובדים קרוב בנושאים שונים - ועבודה משותפת תביא לתרומה גדולה יותר".

"סין מסכימה להתחיל במשא ומתן על הסכם סחר חופשי. זו הצהרה משמעותית ואנחנו מוכנים לעשות זאת מיידית", הוסיף ראש הממשלה.

בתגובה אמרה סגנית ראש ממשלת סין, "מטרת הפגישה הזו היא להתמקד בעתיד. הכלכלה הסינית נכנסה לשלב חדש. אנחנו תחת לחץ אבל אנחנו עדיין המנוע של הכלכלה העולמית. בחמש השנים הקרובות נחזק את התשתיות לכבישים, תשתיות תקשורת וטכנולוגיות גרעיניות. התקווה שלנו היא שיותר יזמים ישראלים יגיעו לבצע פרוייקטים בסין".

נתניהו מוביל את דיוני ועדת החדשנות בכובעו כשר החוץ יחד עם סגנית ראש ממשלת סין ליו ינדונג שהגיעה לישראל בראש משלחת של כ-80 אורחים, הכוללת שלושה שרים, 9 סגני שרים ו-14 ראשי אוניברסיטאות סיניות.

במהלך הדיונים ידווחו שני הצדדים על התקדמות שיתופי הפעולה ההדדיים ויחתמו על 13 הסכמים ופרוייקטים חדשים.

מדובר בפלטפורמה בין-ממשלתית חשובה ביותר בין המדינות, שעל הקמתה סוכם כבר לפני שנתיים כאשר בינואר 2015 התקיים המפגש הראשון של ועדת החדשנות בבייג'ינג.

לועדה שותפים 10 משרדי ממשלה וסוכנויות ממשלתיות וכן המועצה להשכלה גבוהה, הקרן הלאומית למדע והאוניברסיטאות המובילות משתי המדינות.

ההסכם המרכזי שייחתם בין הצדדים היום (שלישי) יפתור בעיה ארוכת שנים בענייני הויזות לסין. עד כה מקובל שהויזה למדינה היא חד פעמים ותוקפה מוגבל. אחד ההסכמים שיאושר מחר, מבטיח לישראלים המעוניינים להגיע לסין ויזה רב פעמית שתהיה תקפה ל-10 שנים, בדומה לויזה הניתנת לארה"ב.