הסבתא הסתירה שמה היהודי, הנכד עלה לארץ

בשתי טיסות מאוקראינה הגיעו היום לישראל 257 עולים חדשים, מהם 68 ילדים. העולה המבוגרת ביותר היא אירינה בת ה-90.

יוני קמפינסקי , כ' באדר ב תשע"ו

העולים בנתב"ג, היום
העולים בנתב"ג, היום
צילום: דניאל בר און

שתי טיסות מיוחדות מאוקראינה עם 257 עולים חדשים נחתו היום (רביעי) בנתב"ג, חלק גדול מהעולים הם פליטים מאזורי הלחימה במזרח המדינה.

בין העולים, סרגיי, שהגיע עם רעייתו אולנה ובנם דוד. אמו, אלה, אשר ליוותה אותו לטיסה, וסבתו המנוחה, לידה - שתיהן ניצולות שואה.

סרגיי סיפר כי לאחר השואה שינתה סבתו את שם משפחתה מ"מנדלייב" ל"מיכאליב" וכן את שמה הפרטי מ"איטה" ל"לידה" במטרה להסתיר את זהותה כיהודייה, מתוך חשש לחייה ולחיי משפחתה. "תודה לא-ל שאנו עולים למדינה בה אדם יכול להיות גאה ביהדותו" הפטיר סרגיי.

יחד איתו בטיסה הגיעו גם רומן וויקטוריה, זוג צעיר בשנות ה-30 לחייו. בני הזוג, שניהם חשמלאים בהכשרתם שעבדו בחברת הרכבות האוקראינית, החליטו לעשות עלייה לאחר שנאלצו בשנתיים האחרונות לתקן רכבות באזורי לחימה סביב העיר דונייצק תחת הפגזות כבדות וחילופי אש בין הבדלנים הרוסים לכוחות האוקראינים. 

לפני שעלה לטיסה, רומן סיפר כי "כאשר נאלצנו לתקן את מערכות החשמל ברכבות תחת אש, לא ידענו האם נשוב הביתה בחיים. המלחמה הובילה אותנו להכרה שעלינו לקבל החלטה לגבי העתיד שלנו. ההחלטה שקיבלנו היא לעלות לישראל. מאחר שאנו יהודים, אנו חשים שזה טבעי שנייחל לחיים טובים יותר בישראל". יחד עם רומן וויקטוריה עלו גם שני ילדיהם, וולדיסלבה ואיוואן.

הטיסות שנחתו היום הן ה-25 במספר שמארגנת 'הקרן לידידות'. העולה הצעירה ביותר בטיסות הינה אנג'לינה בת ה-8 חודשים. סך הכל בטיסות הגיעו 10 תינוקות (עד לגיל שנה, כולל). סך כל הילדים בטיסות (עד גיל 13) הוא 68. העולה המבוגרת ביותר הינה אירינה בת ה-90.

העיר המועדפת על העולים הינה חיפה, בה עתידים להשתקע 46 עולים. ערים נוספות אליהן יגיעו רבים מהעולים הן אשדוד, אשקלון, בת ים, באר שבע, אילת, נהריה, נתניה, פתח תקווה, קריית ים, ראשון לציון ותל אביב - כאשר כמעט בכולן יש קהילות גדולות של דוברי רוסית ושיתוף פעולה של הרשויות המקומיות בקליטתם של העולים.

לדברי רבים מהעולים, מלבד הלחימה עצמה באוקראינה גם המצב הכלכלי התדרדר קשות, מה שהופך את פרנסת משפחותיהם לקשה מאוד.

לאור מצבם הכלכלי של העולים, הקרן לידידות מסייעת להם במענקים מיוחדים בסך 1,000 דולר לכל עולה בוגר ו-500 דולר עבור כל ילד, בנוסף למימונה של הטיסה ארצה. תמיכות אלה של הקרן באות כתוספת לסל הקליטה ולהטבות להן זכאים העולים מטעם משרד הקליטה.

עוד לפני הגעתם ארצה, הקרן דואגת לקליטתן של כל משפחות עולים ברשויות המקומיות המתגייסות ללוות את העולים תוך מציאת דיור ומקומות תעסוקה בעבורם וממשיכה ללוות את המשפחות גם לאחר קליטתן בבתיהן החדשים.

הרב יחיאל אקשטיין, נשיא הקרן לידידות, אמר לקראת עליית העולים ארצה כי "היום הוא יום חגיגי ומרגש בו מגיעים 260 יהודים בעלייה לישראל. העלייה היא הגשמת החזון הציוני ומנוע מרכזי בפיתוחה החברתי והכלכלי של המדינה. בין העולים המגיעים אתנו יש  רופאים, מהנדסים, מורים ואיתם ילדים וצעירים אשר ישתלבו במהרה בחברה ויחזקו אותה.

''לצערי, המצב באוקראינה מוסיף להיות קשה והקושי הכלכלי אינו מאפשר ליהודים לתת תקווה לעתיד טוב לילדיהם. לכן העלייה לישראל היא הצלה, גם מבחינה חומרית וגם מבחינה רוחנית. הקרן לידידות מתחייבת לאפשר ולסייע לכל יהודי ברחבי העולם המבקש להגיע ארצה להגשים זאת תוך שאנו מציעים לעולים מעטפת סיוע שמבטיחה את נחיתתם הרכה בישראל והשתלבותם המהירה במשק ובחברה".טוען....