עבודה נפשית בדרך לחתונה

"לפני כשבוע התחתנה אחותה הצעירה ממנה. היא עמדה שם, והייתה צריכה לחייך". על הקושי שהנשואים לא יוכלו להבין.

ד"ר ציפי ריין , כ"ד באדר ב תשע"ו

זה יעזור לי להתחתן?
זה יעזור לי להתחתן?
צילום: שאטרסטוק

"מה את בכלל מבינה?!" היא טענה כלפיי בכעס, "את הרי מהנשואים, ואתם הנשואים לא יכולים להבין את ההרגשה של להיות רווקה, ועוד בחברה הדתית. אם אימא שלי הייתה מואילה לציין בפניי שאת פסיכולוגית נשואה לא הייתי מגיעה אלייך לפגישה..."

אלה היו מילות הפתיחה של ענת בפגישתנו הראשונה.

בתחילה נאלמתי דום לנוכח המתקפה שחוויתי לפני שהוצאתי מילה מפי. אך ככל שחלף הזמן התחלתי להבין את ענת ולהיכנס לעולמה, שיש בו כל כך הרבה שיפוטיות על כך שהיא רווקה.

לפני כשבוע התחתנה אחותה הצעירה ממנה בחמש שנים. היא עמדה שם בחתונה, והייתה צריכה לחייך למברכים שאיחלו לה "בקרוב אצלך", שאלו אותה מה לא בסדר אצלה וניסו לסדר לה, עם הרבה לחץ, בחור שלא הכירו אבל הם בטוחים שימצא חן בעיניה רק כי גם הוא רווק.

אחרי שהרגשתי את ענת מבפנים, החלטתי לנסות להגיב: "ענת, אני שומעת כמה לא קל ששופטים אותך רק כי את רווקה, ולפיכך אנשים קרובים יותר ופחות מתייחסים אלייך בביקורת. אכן, כאן יכולות להיפרד דרכינו. אבל אם תיתני לי צ'אנס ולא תשפטי אותי רק כי אני נשואה, אולי תוכלי לגלות שאני לא חושבת שמי שהתחתן לפנייך שונה ממך מהותית, ולא מאמינה בכך שאת אשמה על שאת רווקה.

"הסיבה שבחורים ובחורות רווקים מגיעים אליי היא שהם רוצים להשתפר בכל מיני נקודות בנפשם שממתינות לעבודה, ומבחינתי זה דבר שגם נשואים אמורים לעשות. עבודה על המידות, על הביטחון העצמי, על היכולת לפתיחות בקשר - כל אדם והעבודה הנפשית-פנימית שהוא נדרש אליה. לכן עוד נגלה יחד מדוע את כאן, ואיזו עבודה נפשית תרצי שנעשה".

"וזה יעזור לי להתחתן?" שאלה ענת, לראשונה בלי התנגדויות.

"הלוואי שיכולתי להתחייב, אבל אני מאמינה שברגע שתעבדי על עצמך, תשני משהו באדם שאת, ולכן המהות החדשה שתיווצר בך תזמן לה דברים אחרים מהדברים שכיום מגיעים לפתחך. אז מה את אומרת, בא לך לנסות?"

פורסם בפנימה

לרכישת מנוי