רמ"ט חיל האוויר חושש

תא"ל טל קלמן בכנס הביטחון הלאומי: "ההתעצמות של המדינות השכנות לנו מהווים פוטנציאל לשחיקת היתרון האיכותי".

קובי פינקלר , כ"ד באדר ב תשע"ו

חושש. תא"ל טל קלמן
חושש. תא"ל טל קלמן
צילום: שי נווה

חודשים ספורים לפני תחילת תהליך קליטת מטוס הקרב העתידי של חיל האויר,F-35, מתייחס ראש מטה חיל האויר תא"ל טל קלמן למציאות האוירית באזור.

"אנחנו חיים בתקופה בה המזרח התיכון רוחש וגועש. הכל משתנה. הקבוע היחידי הוא השינויים. חלק גדול מהשינויים שחווינו בחודשים האחרונים הם לא דברים שידענו לצפות אותם. להערכתי, שינוי וחוסר יציבות הם המציאות כיום וזה העתיד שנחווה בשנים הקרובות", אמר קלמן.

קלמן ציין, "המזרח התיכון נמצא במרוץ חימוש. לצד הג'יאהד העולמי יש מדינות שיש להן תוכנית של מימוש עסקאות נשק במאות מיליארדי דולרים. נשק מערבי ומזרחי מתקדם ביותר נכנס למשוואה ונקלט במדינות שסובבות אותנו: מטוסי קרב, טילים בליסטיים וטילי קרקע-אוויר מתקדמים. מרוץ החימוש, בשילוב עם חוסר היציבות, מציב סכנה מאוד גדולה".

לדבריו, "האויב של היום הוא הידיד של מחר והידיד של היום הוא האויב של מחר. יש פוטנציאל לשחיקת היתרון האיכותי של צהל וחיל האוויר. מטוס ה-F-35 מתכתב מצוין עם המגמה הזאת".

מגמה נוספת שמזהה קלמן היא ריבוי קואליציות מרובות-משתתפים. "זה מחייב את חיל האוויר לשמר את האינטרסים של הגנת שמי מדינת ישראל בתיאום עם גורמים שונים".

סכנה נוספת אותה מציין קלמן היא התפתחות האיום הבליסטי על מדינת ישראל. "אנחנו רואים עלייה בכמות ובאיכות של הטילים המכוונים נגד מדינת ישראל. זה מחייב אותנו למצוא מענה. יש טכנולוגיות שישראל פיתחה בשנים האחרונות שנותנות מענה לאיומים".

"לאור חוסר היציבות החיל בונה את עצמו לכל התרחישים. השגרה כיום היא 'המערכה בין המלחמות'. פעילות מבצעית-חשאית שמתנהלת ללא הרף כדי לשמור על האינטרסים של מדינת ישראל מתחת לרף של מלחמה כוללת. החיל קטלני מבעבר ויכול לתקוף אלפי מטרות ביממה ולצד זה לייצר מודיעין בחתימה נמוכה", סיפר קלמן. "החיל בונה את עצמו גם בהגנה: לאור האיום הבליסטי בנינו מערך הגנה אווירי אינטגרטיבי: כיפת ברזל, קלע דוד והחץ. החיל מציג יכולות פורצות דרך בשיתוף פעולה בינלאומי רחב של התעשיות הביטחוניות, מה שנותן מענה משמעותי לאיומים הבליסטיים עלינו".

קלמן שיתף את הנוכחים בתהליך קליטת המטוסים החדשים, "המטוסים החדשים יקלטו בבסיס נבטים והטייסת הקולטת אוישה וצוות ההקמה ייצא בקרוב להדרכות בחו"ל. המטוס כבר מבצעי במארינס ובשנה הבאה יהיה מבצעי בחיל האוויר האמריקאי. המטוס הזה טוב יותר ממטוסים אחרים בשוק ומחירו נמוך מחלק מהמטוסים האחרים בשוק. עלות המטוס הולכת ויורדת וקונספט האחזקה שלו זול ויהיה זול יותר ככל שיעבור הזמן. התוכנה של המטוס, שנמצאת כיום בתהליכי פיתוח, היא קפיצת מדרגה ממה שיש במטוסים הנוכחים".

וכמובן אי אפשר בלי התקשורת. גם לכך מתייחס תא"ל קלמן "אני שומע טענות רבות לכאן ולכאן על מטוס ה-F-35, בעיקר בתקשורת. אני קורא דברים שבינם ובין המציאות הקשר נמוך. יש בפרויקט הזה אתגרים וסיכונים אך אני חש בטחון מלא שהחמקן יקפיץ את חיל האוויר מדרגה. המטוס הוא תפיסה בפני עצמה והיתרון שלו יביא את חיל האוויר לעידן הדור החמישי".

לדבריו, "היתרון של צהל וחיל האוויר יגדל עם המטוס ללא שום צל של ספק. חיל האוויר של 2016 הוא חזק מאוד והחזק שהיה אי פעם. המטוס בראייתי הוא מרכיב משמעותי ביכולת ההרתעה של חיל האוויר ומדינת ישראל".