מתקפה חריפה נגד חברות האבטחה

במכתב שיועד אל שרת התרבות והספורט, השר לביטחון פנים ומנהלת הליגה, תוקפים בארגון האוהדים "היציע": החברות רומסות את חופש הביטוי

נרי וייס , כ"ד באדר ב תשע"ו

אוהדי חיפה אמש. חברת האבטחה רמסה את כבודם
אוהדי חיפה אמש. חברת האבטחה רמסה את כבודם
צילום: באדיבות האתר הרשמי של מכבי חיפה (ראובן כהן).

במכתב נוקב שהגישו היום (ראשון) ראשי ארגון האוהדים, "היציע" לשרת התרבות והספורט מירי רגב ולשר לביטחון פנים גלעד ארדן, תוקפים אלה את חברות האבטחה במשחקי הכדורגל בכך שאלה רומסות את חופש הביטוי של האוהדים תוך פגיעה פיזית. 

בהודעה שפרסמו לכלי התקשורת אמרו בארגון האוהדים שמאגד תחתיו את כלל ארגוני האוהדים של הכדורגל הישראלי, כי "בחודשים האחרונים אנו עדים לדפוס חוזר של השתקת מחאות לגיטימיות של אוהדים במגרשי הספורט".

לצד השתקות בכל הקשור לאיסור הכנסת אביזרי עידוד ודגלי פריסה למשחקים רבים, מספרים בארגון האוהדים כי חברות האבטחה משתמשות בכוח פיזי לא מתון כלל ואף באיומים כלפי אוהדים במגרשים. 

"אמש, שוב הושתקה בבריונות ואלימות מחאה לגיטימית של אוהדי מכבי חיפה במהלך משחק הפלייאוף העליון מול בני סכנין".

אוהדים שהיו נוכחים באצטדיון העירוני בחיפה סיפרו לארגון האוהדים כי כוח אבטחה נשלח להסיר שלט שהניפו אוהדי מכבי חיפה בו נכתב "שחר תודה על הכל. הגיע הזמן שנפרד", שכוון לעבר בעלי הקבוצה שלהם, יענקל'ה שחר. לדברי האוהדים, כוח האבטחה השתמש באלימות פיזית קשה ואף לקחו את פרטיהם האישיים של מניפי השלט שאינו קורא בשום אופן לאלימות כלשהי וניסו להוציאם מהאצטדיון בכוח רב ובאלימות.

בארגון האוהדים אמרו כי "לנוכח רמיסת חוזרת ונישנת של חופש הביטוי במגרשי הספורט, העברנו בארגון "היציע" יחד עם עמותת אוהדי מכבי חיפה תלונה חריפה לשרת התרבות והספורט מירי רגב, השר לביטחון פנים גלעד ארדן, ומנהלת הליגה בכדורגל".

במכתב אשר עותק ממנו נשלח גם אל ראש עיריית חיפה, יונה יהב, נכתב כי "השלט שנשא את הכיתוב "שחר תודה על הכל. הגיע הזמן להיפרד" מהווה חלק מפעולות מחאה לא אלימה, אשר כמותה מתקיימות לעיתים במגרשי הכדורגל, ועומדות בכל תקנות החוק בנוגע לחופש הביטוי".

"רגעים ספורים לאחר תליית השלט, כוח האבטחה במקום, במקרה הזה של חברת "מטאור" קיבל הוראה להוריד את השלט תוך צפצוף מופגן על החוק ותוך הפעלת כוח. למעשה הנהלת המועדון או כל מי שהורה על הורדת דגל זה, עשה שימוש במי שאמור לשמור על החוק, כדי לעשות בדיוק את ההפך. לפגוע".

עוד כתבו במכתבם ראשי ארגון האוהדים, "לצערנו זו איננה הפעם הראשונה בה מושתקת פעילות מחאה לגיטימית במסגרת החוק במגרשי הכדורגל ככלל ובאצטדיון העירוני בחיפה בפרט. חברות האבטחה משום מה רואות לגיטימציה לרמוס את חופש הביטוי של האוהדים פעם אחר פעם".

"אנו פונים אליכם כשרים האמונים על ה"חוק לאיסור אלימות בספורט" אשר במסגרתו פועלות חברות האבטחה ומנהלי האירועים, בדרישה שתעבירו הנחיה ברורה לדרגים הביצועיים בשטח שמקרים כאלו לא ישנו יותר, ושחופש הביטוי לא ירמס יותר".

"דין אוהדי הכדורגל זהה לדין כל אזרח במדינת ישראל" כתבו לסיום ראשי הארגון במכתבם לשרים ולמנהלת הליגה בכדורגל.


‫הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: neri@inn.co.il