"צריך רישום אלטרנטיבי לפסולי החיתון"

ראש מיזם הנישואין של צהר: לתת מענה לרישום זוגיות של פסולי חיתון בישראל ולא להכריח אותם לטוס לקפריסין.

ידידיה בן אור , כ"ה באדר ב תשע"ו

פרופ' הלפרין קדרי, הרב קנוהל והרב סנדרס. אמש
פרופ' הלפרין קדרי, הרב קנוהל והרב סנדרס. אמש
צילום: שרית אוחיון

ערב עיון בנושא מאבק הנישואין בישראל נערך אמש (ראשון) בבית כנסת 'ידידיה' בירושלים.

בערב לקחו חלק הרב אלישיב קנוהל, ראש מיזם הנישואין של ארגון "צהר", פרופ' רות הלפרין-קדרי ראשת מרכז רקמן לקידום מעמד האישה באוניברסיטת בר-אילן והרב אביע"ד סנדרס, ר"מ במדרשת לינדנבאום וחבר הנהלה בתנועת 'נאמני תורה ועבודה'.

הערב התקיים ביוזמת תנועת 'נאמני תורה ועבודה' כחלק מסדרת ערבי עיון העוסקים בסוגיה של היעדר מסלול חלופי לפסולי חיתון בישראל ועל הבעיות ההלכתיות הנובעות מהמצב הנוכחי ברישום הנישואין.

את הערב פתח עו"ד אסף בנמלך, חבר הנהלת "נאמני תורה ועבודה" בהחלטה האקטואלית של בג"צ משבוע שעבר – הכרת המדינה בגיורים פרטיים לעניין חוק השבות.

בנמלך אמר, "אולי נראה כי בג"צ פועל באקטיביות בנושאי דת ומדינה, אך מי שקרא החלטת בית המשפט בנושא הגיור יכול להבחין שהשופטים העדיפו לא לקבל החלטה והיו מעדיפים שהרשות המחוקקת הייתה נותנת מענה למעמד בתי הדין לגיור".

"לצערנו, המערכת הפוליטית בקיפאון בכל הקשור לדת ומדינה ולכן ניתן להביא לשינוי מוגבל בלבד באמצעות כלים משפטיים כמו עתירות -  וגם בנישואין התחום זקוק לשינוי", הוסיף בנמלך.

הרב אלישיב קנוהל אמר, "רוב הציבור החילוני בישראל מעוניין להישאר במסגרת של עם ישראל מבלי להיכנס לשאלות של ההשלכות אנו מוכנים לעזור להם ככל שניתן במסגרת ההלכה והמציאות בשטח - אלפי חתונות בשנה -  מוכיחה זאת".

לשאלה כיצד המדינה צריכה לפתור את בעיית פסולי החיתון אמר הרב קנוהל, "כהן וגרושה אשר אי אפשר לחתנם כדת משה וישראל, חובה על המדינה לתת להם מענה כאן בארץ ולמצוא פתרונות חלופיים לחתן אותם ללא טיסה לקפריסין - המצב הקיים לא מוסרי כלפיהם". על אף זאת, הרב קנוהל ציין כי נישואין הלכתיים ללא רישום יוצרים בעיות הלכתיות רבות כמו חשש ממזרות או אשת איש.

פרופ' רות הלפרין-קדרי ציינה, "בפרקטיקה כיום אישה לא יכולה לצאת מהנישואין ללא שהגבר מוכן לכך מרצונו ואין לכך מקבילה בדת אחרת. חלק משמעותי מאפליית נשים בישראל מצוי בתחום הזה של מעמד אישי – נישואין וגירושין".

"התפיסה המקובלת היא שנישואין אזרחיים יגרמו לחשש ממזרות של הדור הבא. אבל החשש לא מוצדק. הרוב המוחלט של פוסקי ההלכה סברו כי לא נוצר חשש לספק נישואין וספק אשת איש ולכן אין צורך בגט לחומרא. הבעייתיות בנושא לא מצדיקה המשך פגיעה בזכויות נשים ומסלול חלופי לפסולי חיתון הוא פתרון נצרך במדינת ישראל", טענה הלפרין-קדרי.

הרב אביע"ד סנדרס אמר כי הנושא ההלכתי כאן הוא פשוט וברור – עדים, כתובה כשרה ומניין. הבעיה איננה הלכתית אלא מבנית של הרבנות בישראל אשר איננה מחוברת לחברה הישראלית. "מדינת ישראל היא מדינה יהודית ודמוקרטית- מבחינתי היא ראשית צמיחת גאולתנו. אך כדי שהצד היהודי שבה יתקיים אנחנו צריכים לחזק את הצד הדמוקרטי ולהיפך ועל כן צריך לחזק את שני הצדדים. בעניין נישואין – ההלכה נותנת מענה לציבור מסוים בלבד ויש אחוז לא מבוטל שלא מקבל מענה. פסולי החיתון צריכים לקבל מסלול אזרחי חלופי לרישום הנישואין ברבנות – המצב הקיים רק יגרום לבעיות הלכתיות גדולות יותר בדורות הבאים", טען הרב סנדרס.