קצב נשאר בכלא

ועדת השחרורים דחתה את בקשת הנשיא לשעבר לקצר שליש מעונשו. "תופס עצמו כקורבן ומתנהל עדיין בצורה כוחנית". פרקליטו הודיע: "נערער".

אורלי הררי , כ"ז באדר ב תשע"ו

משה קצב
משה קצב
צילום: קובי גדעון, פלאש 90

ועדת השחרורים שעל-יד שירות בתי הסוהר החליטה בצהריים (רביעי) לדחות את בקשתו של הנשיא לשעבר משה קצר לקצר שליש משבע שנות המאסר שנגזרו עליו בגין עבירות מין.

ועדת השחרורים כוללת את השופט בדימוס משה מכליס, הקרימינולוגית חנה גורדון והפסיכותרפיסטית חניתה לאופר-פישר.

חברי הוועדה סיכמו כי "בפנינו אסיר המכחיש את העבירות שביצע, שממשיך וטוען לחפותו למרות פסקי הדין בעניינו, וממשיך להיות עסוק בהוכחת חפותו כפי שהדבר בא לידי ביטוי בדבריו בפנינו, כאילו ולא היה כלל הליך משפטי, והוא ממשיך אותו גם היום".

לדבריהם, קצב לא עבר כל טיפול לאחר העבירות שביצע. ''בתי המשפט קבעו מפורשות שמדובר בעבירות חמורות וציינו את חומרת הפגיעה בקורבנות והפגיעה בנפשן''.

"האסיר תופס עצמו כקורבן, עסוק בהאשמת גורמים חיצוניים במצבו, מתנהל עדיין בצורה כוחנית ועסוק בעצמו, בצרכיו, בהפסדיו ובמחיר שהוא ומשפחתו שילמו בלבד. גם לאור שאלות הוועדה, לא הביע האסיר חרטה או אמפתיה כלפי נפגעות העבירה, אלא חזר וציין את המחיר הכבד שהוא שילם ומשלם", נכתב בהחלטת הוועדה.

עורכי דינו של קצב, ציון אמיר ויהושע רזניק, הודיעו כי יערעור על ההחלטה. "ההחלטה משתרעת על 20 עמודים, אולי קצת יותר, אנחנו נבחן אותה, נקרא אותה ואנחנו כמובן נערער על החלטת ועדת השחרורים.

''צר לי עד מאוד שהחברה שלנו על כל מקבלי ההחלטות שלה השתעבדה להלכי רוח שמנשבים בחוץ ומביאים לקבלת החלטות מהסוג הזה", אמר עו"ד אמיר.

יו"ר סיעת הבית היהודי ח"כ שולי מועלם ברכה על הישארות קצב במאסר. "אני מברכת את החלטת הוועדה שלא לשחרר את משה קצב. אדם שלא הביע מעולם חרטה על מעשיו החמורים וללא בושה ירד לחיי המתלוננות נגדו, לא ראוי לשום הקלה בעונשו.

''בית המשפט גזר את דינו ואין שום קיצורי דרך. מעבר לכך, משה קצב נכנס לכלא כאישיות ציבורית ובהחלטה יש אמירה ציבורית ברורה - אנשי ציבור אינם מעל החוק ויש לדקדק איתם כחוט השערה", אמרה מועלם.

ח"כ שלי יחימוביץ' (המחנה הציוני), שהייתה עדת תביעה במשפט קצב אחרי שלוותה חלק מהנפגעות, מברכת גם היא על ההחלטה. "זהו מסר חשוב ביותר לנפגעותיו של קצב ולנפגעות תקיפה מינית בכלל, ומעיד על כך שהוועדה זיהתה היטב את השינוי הדרמטי המתרחש בימים אלה, ובו הקורבנות אוזרות עוז ופועלות להוצאת הצדק לאור.

''גם המסר של שוויון בפני החוק הוא חשוב כשלעצמו וכל בר דעת יודע כי עברייני מין מן השורה אינם זוכים לפריבילגיות אם לא הכירו בחומרת מעשיהם ואף אם לא קבלו טיפול שיקומי", כך יחימוביץ'.