השיעור השבועי בבית השרה

השרה לשוויון חברתי נאמה בכנס איגוד המדרשות, שוחחה עם התלמידות על מהפיכת לימוד התורה לנשים, וחתמה את הנאום בהזמנה מפתיעה.

חזקי ברוך , ב' בניסן תשע"ו

השרה גמליאל בכנס
השרה גמליאל בכנס
צילום: יח"צ

השרה לשוויון חברתי, גילה גמליאל, נאמה הבוקר (ראשון) בפני כ- 1,200 תלמידות מדרשה מרחבי הארץ שהתכנסו לכנס השנתי בבנייני האומה בירושלים.

"מהפכת לימוד התורה לנשים היא התגלות של הנשיות בתוך חיי התורה וההלכה. עולם לימוד התורה הנשי הולך ומתפתח. היום כבר יודעים שיש רבניות ויועצות הלכה שיכולות לתת מענה הלכתי, ונשים רבות מוצאות את השימוש באפשרות הזו נעים ונוח, בלי להתפשר על ההלכה", אמר השרה.

פורום המדרשות התורניות לבנות הוקם לפני למעלה מעשור מתוך מטרה להעמיק ולהרחיב את לימוד התורה לנשים. הוא מאגד בתוכו כ- 30 מדרשות מכל רחבי הארץ ומכל גווני הקשת הציונית דתית, ומכיל מעל 1,300 ועוד כ-2500 נשים ונערות בתוכניות חלקיות‏‏‏ הלומדות תורה בכל שנה במסלולים שונים.

בנאומה הוסיפה השרה, "בליל הסדר אנחנו מספרים את הסיפור המכונן של עם ישראל – סיפור לידתו במצרים ויציאתו לחירות".

לדבריה, "במרכז הסיפור  עמדו המיילדות, נשים אמיצות, אשר מרדו בצו הכיליון של פרעה ודאגו להמשכיות החיים וכן  מנהיגותה של מרים הנביאה אשר סחפה את כל עם ישראל  על שפת ים סוף ביציאתם ממצרים בתופים ומחולות אשר ייצגה את הכוח הנשי לקום ולהודות, לשפוך אור ונקודת מבט חיובית על מציאות לא פשוטה".

"הכוח הזה ניכר בימים אלו בכניסה משמעותית של הנשים ללימוד התורה באופן משמעותי, בכמויות גדלות והולכות, בגוונים שונים ובגילאים שונים", ציינה גמליאל. "הכוח הנשי הזה הוא זה שגם נותן להן את היכולת להיכנס לעולמות נוספים שעד היום היו נחשבים גבריים, אבל למעשה יש בהם מקום לכולם ולכולן. נראה כי לנשים במקרא היה כוח אדיר ומרכזי בתולדותיו של עם ישראל ובדרכו במדבר אל ארץ ישראל".

בסיום הנאום הפתיעה השרה גמליאל וסיפרה לתלמידות כי למעלה משבע  שנים מתקיים בביתה בתל אביב  שיעור תורה מידי יום ראשון ע"י חמיה, הרב שאול דמרי, ורבנים נוספים והזמינה בשמחה את המשתתפות בכנס לקחת חלק בשיעורים אלו.