מפקד ארצי? "הפחד ינצח"

בשיחה עם ערוץ 7 מבהיר הבכיר החרדי מדוע ב'דגל התורה' יורים באקדח נטול כדורים: "אין סיכוי שהם הולכים בנפרד ומאימת אחוז החסימה"

בן שאול , ב' בניסן תשע"ו

יהדות התורה
יהדות התורה
צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

עם סיום וועידת 'דגל התורה' נערכים העסקנים הליטאיים למפקד ארצי שבסיומו יוכרז מספר מצביעי 'דגל התורה' ולטענת ראשי המפלגה אף יווכח כי הציבור הליטאי גדול מהציבור החסידי ומשכך יש לשנות את המשוואה בכל הנוגע לייצוג בכנסת.

כיום הסיעה החרדית-אשכנזית יהדות התורה מונה ששה חברי כנסת. ארבעה שייכים לאגודת ישראל החסידית: יעקב ליצמן (גור), מאיר פרוש (שלומי אמונים), מנחם אליעזר מוזס (וויז'ניץ) ישראל אייכלר (בעלז), בעוד שני הנותרים - משה גפני ואורי מקלב - שייכים ל'דגל התורה' הליטאית. 

בצל הסכסוך המתמשך בין שני הפלגים שהגיע לשיא בחודשים האחרונים על רקע סירובה של אגודת ישראל לממש את החוק הנורווגי ולהכניס לכנסת את נציגה השלישי של דגל התורה יעקב אשר לצד התעצמות מחלוקות השליטה במוסד 'החינוך העצמאי', הבהיר יו"ר 'דגל התורה' ח"כ משה גפני בוועידת 'דגל התורה' שהתקיים בשבוע שעבר בקיבוץ חפץ חיים כי המפקד הארצי יוכיח למעלה מכל ספק שהציבור הליטאי גדול מהציבור החסידי.   

עם זאת, באגודת ישראל החסידית לא מתרגשים. ראשית, טוענים שם, הטענה אינה נכונה מספרית ובמיוחד בשל המחלוקות הפנים-ליטאיות בדמות מצביעי הרב אוירבאך שערקו מ'דגל התורה' רשמית. "העניין הזה הוכח מספרית במערכות הבחירות האחרונות", אמר בכיר באגודת ישראל בשיחה עם ערוץ 7. 

יתירה מכך, טוען הבכיר, 'דגל התורה' יורה באקדח נטול כדורים. "מה יקרה אם אגודת ישראל תסרב לדרישות 'דגל התורה'? הם ילכו בנפרד? אין סיכוי. הפחד להיאבד בסוף ינצח. אימת אחוז החסימה שהועלה בקדנציה האחרונה ל-3.25 לא מותיר להם סיכוי. הם לא יצליחו להכניס ארבעה מנדטים. גם החיבור עם ש"ס הוא פיקציה שלא תחצה את שלב המעשה". 

הבכיר מסכים שגם לאגודת ישראל יש אינטרס דומה ואף היא עלולה לשלם מחיר יקר במידה ותרוץ בנפרד. "לאחר תקדים 'יחד' בו אלי ישי הוריד לטמיון קרוב ל-120,000 קולות אף אחת מבין שתי הסיעות לא תיטול את הסיכון הזה על גבו של הציבור החרדי".