קורס בדמוקרטיה לשי ניצן

פרקליט המדינה דיבר על "סכנה לדמוקרטיה", אלא שהתנהלותו בנושא הביקורת על הפרקליטות מלמדת שהוא צריך ללמוד מהי דמוקרטיה. דעה.

שלמה פיוטרקובסקי , ג' בניסן תשע"ו

זקוק לקורס קצר. שי ניצן
זקוק לקורס קצר. שי ניצן
פלאש 90

פרקליט המדינה שי ניצן דיבר בשבוע שעבר על ה"סכנה לדמוקרטיה" בשתי סדרות הטלויזיה ששודרו לאחרונה ועסקו בעבודתה של פרקליטות המדינה, "דיני נפשות" ו"צל של אמת".

דאגתו של ניצן לגורלה של הדמוקרטיה הישראלית באמת נוגעת ללב, אבל אם להודות על האמת, היא לא מספיק משכנעת.

למה לא משכנעת? בגלל התנהלותו של ניצן בכל פרשיית העימות סביב הקמת נציבות הביקורת על התביעה, או בשם החיבה שלה, נבת"ם.

התנהלותו של ניצן, שפועל בכל דרך לסכל את המהלך לעיגון הקמת נבת"ם וסמכויותיה בחקיקה, מעלה את החשש שמר ניצן לא הפנים מהי דמוקרטיה, ואנחנו כאן כדי לעזור לו בזה:

פקיד בכיר אמור ליישם את מדיניותו של הדרג הנבחר, ככה עובדת דמוקרטיה.

לועד העובדים של הפרקליטים מותר להיאבק בהקמת הנבת"ם, כי למעשה הוא נאבק בכך על זכויות חבריו. יש בהחלט מקום לשאול אלו כלים לגיטימי להפעיל במאבק כזה, אבל עצם המאבק לגיטימי.

אולם, מה שמותר לועד עובדים אסור לפקיד בכיר. לפקיד בכיר שלא אוהב את מדיניות הדרג הנבחר יש שתי אפשרויות. הראשונה: לעשות קרעכץ, לזרום עם המדיניות של השר ולפעול ליישומה. השנייה: להניח את המפתחות וללכלך על מדיניות השר מכסא האזרח המודאג בתוכניות הבוקר או הערב.

מה שמבלבל את שי ניצן הוא העובדה שהתביעה הכללית נהנית על פי חוק (ובצדק) מעצמאות כלפי הדרג הפוליטי בשאלות הנוגעות להפעלת סמכויותיה כתביעה. אף אחד מאיתנו לא רוצה לחיות במדינה שבה פוליטיקאים מחליטים את מי להעמיד לדין (אם כי יש לציין שבידידתנו הגדולה, ארה"ב, זה בדיוק מה שקורה). אלא שהעצמאות הזו נוגעת רק להפעלת סמכויות התביעה, לא לשום דבר אחר.

לשי ניצן מותר להחזיק בדעה המתנגדת לחוק הנבת"ם, מותר לו להעלות את השגותיו בפני השרה, ומותר לו גם לתת לעמדתו ביטוי בפורומים פנימיים. אבל שם זה גם נגמר. אסור לו, באיסור חמור, לפעול בהקשר זה נגד מדיניותה של השרה. פעולה שכזו מנוגדת לעקרונות היסוד של הדמוקרטיה, לפיהם הדרג הממונה פועל ליישום מדיניות הדרג הנבחר, מלבד בנושאים שבהם המחוקק הותיר, מסיבות שונות, את סמכות ההחלטה בידי הדרג הממונה.

בסופו של דבר מי שישלם את המחיר על עמדתו של ניצן היא הפרקליטות עצמה, שתמצא את עצמה בסוף הדרך יותר חלשה, חבוטה ומוכה. וכן, גם הדמוקרטיה הישראלית, זו שעליה מבקש ניצן להגן, גם היא תצא נפסדת ממאבקו הלא דמוקרטי של פרקליט המדינה.