המאבק השקט של נכי צה"ל

נכי צה"ל נאבקים במשרד הביטחון על זכויות מלוויהם ששכרם לא התעדכן שנים רבות, אינם זוכים להכשרה ולא להגנה ביטוחית מתקלות בליווי.

שמעון כהן , ג' בניסן תשע"ו

מחאת הנכים ומלוויהם
מחאת הנכים ומלוויהם
צילום: חורחה נובומינסקי

כמעט ללא תשומת לב תקשורתית מתקיים בימים אלה מאבקם של נכי צה"ל למען זכויותיהם של מלוויהם.

בית הדין לענייני עבודה הורה אתמול (ראשון) למשרד הביטחון לקיים שיחות עם נציגי המאבק ולהגיע עימם להסכמות באשר למכרז החברה המעסיקה את המלווים.

בראיון ליומן ערוץ 7 מספר עו"ד יאיר דוד, המלווה את מאבקם של מלווי נכי צה"ל מזה כחמש שנים מטעם ההסתדרות הלאומית, על תנאי השכר והתנאים בכלל עימם מתמודדים מלוויהם של נכי צה"ל, תנאים שבסופו של יום מובילים לדבריו לקושי של ממש להעניק לנכים את הטיפול הראוי להם, טיפול שהמדינה חייבת להם לנוכח תרומתם האישית לביטחונה ולביטחון אזרחיה.

"למעלה משנה אנחנו במו"מ עם משרד הביטחון שמעסיק כאלפיים וחמש מאות מלווים לנכי צה"ל בדרגות נכות קשות יותר או פחות, באמצעות חברות כוח אדם שהן הצינור להעסקת העובדים הללו", פותח עו"ד דוד.

"אלו עובדים שנמצאים איתם ימים ולילות, שבתות וחגים והופכים כמעט לחלק מהמשפחה. תנאי השכר שלהם לא עודכנו מזה שנים רבות. המכרז האחרון שבו נקבעו 3 החברות המעסיקות אותם היה לפני 27 שנים.

"השכר השעתי שלהם נופל לא פעם משכר עובדי הניקיון. הם עושים פעולות מצילות חיים לא פעם עם נכים שאנחנו חייבים להם את חיינו כאן", אומר דוד המציין כי לא ניתן לטעון כנגד החברות המעסיקות עצמן שכן אלה פועלות כמצופה מהן, על פי האג'נדה הקפיטליסטית שלהם, כהגדרתו, ולכן את הטענות יש להפנות למשרד הביטחון הבוחר בחברות הללו וקובע את הרף הנדרש לתנאי ההעסקה.

"מי שייפגע זה הנכים, כי אם המלווה לא יקבל שכר ראוי הוא יעשה את העבודה באופן לא ראוי מספיק, והנכה יקבל שירות פחות טוב. אנחנו רואים במשרד הביטחון כמעסיק האמיתי, למרות שהחברות הן המעסיקות של העובדים.

לכן הכרזנו סכסוך עבודה ויצאנו להפגנה מול שערי הקריה יצאנו בהליך משפטי שבעקבותיו יצא צו מניעה נגד מכרז שרצה להנציח את התנאים הנוכחיים. בית הדין קבע שעל משרד הביטחון להידבר איתנו ולקיים מו"מ מיידי. אנחנו מקווים שזה יוליד מו"מ אמיתי ושיפור בתנאי המלווים".

מספר עו"ד דוד על אחד הרגעים המרגשים במהלך הדיון בבית הדין לעבודה, "קם מלווה שסיפר שבמשך עשר שנים השכר שלו לא עלה באגורה אחת". על גובהו של השכר אומר דוד כי מדובר בשכר מינימום שמשולם למרבית מלווי הנכים ו"בגלל כמות שעות העבודה - חלק עובדים שתיים ושלוש משמרות - ולכן זה לכאורה נראה כמו שכר גבוה אבל זה רק למראית עין, כי זו עבודה בשעות לא קונבנציונאליות. הם לא רואים את בני המשפחות שהם".

מוסיף עו"ד דוד ומציין כי על אף עבודת המשמרות של מלווי הנכים החליט משרד הביטחון להפריש להם את כספי הפנסיה רק על סמך שכר היסוד. "זה דבר חמור בקנה מידה שאף אחד לא מבין אותו".

עוד אומר דוד כי "משרד הביטחון לא מוצא לנכון לתת הכשרה כלשהי לעובדים הללו שעושים פעולות מצילות חיים. הם עושים פעולות שיכולות לחשוף אותם לתביעות. אם מלווה מבצע פעולות כמו חוקן או החייאה, וכשמתעסקים עם אוכלוסייה כזו הסטטיסטיקה מביאה למקרים כאלה יותר מאוכלוסייה אחרת, אם הפעולה הזו תיעשה בצורה לא מקצועית הדבר עלול לגרור תביעות.

"זה לא בא לידי ביטוי בהכשרה או בהתייחסות כלשהי בכתובים או בצורה אחרת. לפחות שיקנו להם זכות לפוליסה בהקשר הזה".

בדבריו מברך עו"ד דוד על התהליך המשפטי שהצדדים נמצאים בעיצומו ועל החלטת בית המשפט להקפיא את המכרז שלטענת ההסתדרות הלאומית היה מנציח את התנאים הקשים בהם מועסקים המלווים.

"יש תהליך משפטי ואנחנו שמחים שבית הדין הרים את הכפפה ועשה מעשה שאנחנו מחכים לו הרבה זמן. בית הדין כתב שהוא מצפה שהמהלך ייעשה בנפש חפצה ואני מקווה שבמשרד הביטחון יפעלו בהתאם. אנחנו מבקשים לשבת עם משרד הביטחון עם נייר עבודה מסודר שלנו".

"פחות משנה לנו מי ישלם את השכר, אבל ברור לנו ולחברות שבלי שמשרד הביטחון יבין שהוא פועל להסדרה ושינוי ליחס למלווי הנכים השירות לא יוכל להינתן. אנחנו מצפים כעת לתגובת משרד הביטחון על פי הנחיית בית הדין לשבת".