כך עובר הציבור הדתי להייטק

עבודה בהייטק היא כבר מזמן לא נחלתו של הציבור החילוני בלבד. אדם דתי או חרדי עם רקע מתאים יכול להציע את עצמו לאחת החברות המובילות

ערוץ 7 , ג' בניסן תשע"ו

כך עובר הציבור הדתי להייטק
כך עובר הציבור הדתי להייטק
Office XP

הציבור הדתי משתלב בתעשיות עתירות ידע כחלק מתהליך שמתחיל בלימודים, ממשיך בצבא ומגובה בהשפעה של קהילות מחו"ל ועלייה מוגברת של בעלי תפקידים.

התוצאה היא חברות הייטק שמחזיקות מרכזי מחקר ופיתוח בכל רחבי הארץ ואפשרויות תעסוקה מגוונות.

תעשיות עתירות ידע צומחות במהירות ומתמחות במוצרים חדשים ומתוחכמים. הן תורמות בצורה משמעותית למשק הישראלי וחלק ניכר מתוכן גם מייצא מוצרים למדינות מעבר לים.

תעשיות מן הסוג הזה היו מזוהות בעבר עם עולם המחשוב בלבד, אך כיום הן גם קשורות לאלקטרוניקה, ביוטכנולוגיה ועוד. חלקן נסחרות בבורסה לניירות ערך בתל אביב ובישראל יש מגוון רחב של סניפי תאגידים בינלאומיים.

בנוסף, מסתבר שהתעשייה הזו הופכת להיות יעד מבוקש בקרב הציבור הדתי. תעשיות עתירות ידע מאפשרות לציבור הדתי למצות את הפוטנציאל שלו ולהתחרות על תפקידים מאתגרים, מתגמלים ומעניינים מאי פעם.

מבית הספר ועד גיבוי מחו"ל: כך עובר הציבור הדתי להייטק

מעניין לעקוב אחר התהליך שבו משתלב הציבור הדתי בתעשיות עתירות ידע. מסתבר שהתהליך הזה מתחיל כבר במכינות ובתי הספר, עם התפתחות השיח סביב לימודי ליבה. לימודי ליבה מאפשרים לתלמידים צעירים לגלות את ההייטק בשלב מוקדם ולפתח יכולות טכניות ברמה גבוהה.

לאחר מכן משולבות אוכלוסיות חרדיות ודתיות ביחידות צבאיות. תעשיית הייטק מתפתחת במסגרת צה"ל לא פחות מהר מאשר בסקטור הפרטי. התוצאה היא הכשרה בכמויות גדולות של חיילים חרדים עם רקע קודם בהנדסת תוכנה ומחשבים.

אי אפשר להתעלם גם מההשפעה של קהילות דתיות בחו"ל על שילוב האוכלוסיה הדתית והחרדית בישראל בתעשיות עתירות ידע. הקהילות משפיעות מבחוץ ומעניקות מלגות עבור הציבור הדתי שרוצה להשתלב בענף, ובמקביל ישנה גם עלייה מוגברת של בעלי תפקידים. הם מגיעים עם רקע מוכח בהייטק וחלקם משתמשים בו לתפקידי ניהול בארץ. התוצאה היא גידול משמעותי בהיצע חברות ההייטק שמחזיקות מרכזי מחקר ופיתוח שיכולים להתאים גם לציבור הדתי, המסורתי והחרדי.

אפשרויות תעסוקה בהייטק

מרכזי הפיתוח והמחקר (בתחומי חומרה ותוכנה) של חברות הייטק כמו מארוול ישראל ממוקמים באיזור יוקנעם וברחבי המדינה. יש גם מרכזי מחקר באיזורים רחוקים מהמרכז, בפריפריה הדרומית וברמת הגולן או הגליל. החברות מתמקמות שם בגלל שורה ארוכה של הטבות, אך מבחינת הציבור הדתי יש לכך יתרון מיוחד: התפתחות של קהילות דתיות נרחבות עם אפשרויות תעסוקה חדשות ומתגמלות.

עבודה בהייטק היא כבר מזמן לא נחלתו של הציבור החילוני בלבד. אדם דתי או חרדי עם רקע מתאים יכול להציע את עצמו לאחת החברות שמתמחות בתעשיות עתירות ידע ולהגיע למשכורות גבוהות בתוך זמן קצר. הוא לא צריך לוותר על סביבה מסורתית, קרבה למרכזי פנאי ואורח חיים דתי. התהליך בו הציבור הדתי משתלב בתעשיית ההייטק מגיע לשיאו ויש הרבה אנשים שמרוויחים מכך. סביר להניח שהמגמה תמשיך בעתיד הקרוב ואף תתחזק.