מוציא מצא

מנתוני משרד הכלכלה עולה כי היקף ייצוא המצות מישראל עמד בשנת 2015 על כ-12 מיליון דולר. ייצוא היין עמד על כ-36.5 מיליון דולר.

עדו בן פורת , ד' בניסן תשע"ו

אילוסטרציה
אילוסטרציה
פלאש 90

לכבוד חג הפסח בחנו במשרד הכלכלה והתעשייה את היקף ייצוא המצות והיין מישראל. מהנתונים עולה כי בתחום המצות ארה"ב מובילה עם ייבוא בהיקף של כ-7 מיליון דולר ומדינות אירופה מייבאות מצות בשווי של כ-5 מיליון דולר.

עיקר הייצוא לאירופה הינו לאנגליה - 1.7 מיליון דולר, אחריה איטליה עם כמיליון דולר, צרפת עם 700 אלף דולר ובלגיה עם ייבוא מצות ב-600 אלף דולר.

עוד עולה מהנתונים כי ארגנטינה ייבאה מצות ישראליות ב-130 אלף דולר, הולנד ב-103 אלף דולר, ברזיל ב-88 אלף דולר, רומניה- 25 אלף דולר, אזרבייג'ן בכ-19,000 דולר ואפילו ניגריה, אשר ייבאה מצות ישראליות ב-4,500 דולר וקונגו ב-1,600 דולר.

המצות העיקריות המיוצאות הן מצות שמורות, קלות, מצות מקמח מלא, מצות אורגניות, מצות שיפון ואף מצות מצופות שוקולד.

גם היין הישראלי מוצא לו לקוחות רבים בעולם, בשנת 2015 ייצאה ישראל יין בהיקף של כ-36.5 מילון דולר. כשני שליש מהייצוא יועד לארה"ב וקנדה, רבע ממנו הגיע למדינות אירופה שונות ובראשן צרפת המייבאת יין בהיקף של 3 מיליון דולר, בריטניה בהיקף של 1.7 מיליון דולר וכן גרמניה, בלגיה, איטליה ועוד.

בשלוש השנים האחרונות תמך מרכז ההשקעות במשרד הכלכלה ביקבים ישראליים באמצעות מענקים בשווי של כ-4 מיליון שקלים. תמיכה זו נועדה על מנת להרחיב את העבודה מול השווקים בחו"ל ולהגדיל את מספר המועסקים בחברות.

מנתוני מינהל תעשיות במשרד הכלכלה נמסר כי כיום פועלים בישראל כ-160 יקבים, אשר פועלים בהיערכות מוגברת לקראת חג הפסח באמצעות גיוס עובדים נוספים ותגבור שעות העבודה.

אוהד כהן, מנהל מינהל סחר חוץ, אמר "לא מפתיע לגלות עלייה ברכישות לקראת החג של יין ומצות כשרים לפסח בקרב הקהילות היהודיות בחו"ל. במקביל, אנו מזהים עניין גם בקרב קהלים לא יהודים בחו"ל, אשר קונים מזון כשר מתוך הכרה כי סימן ההכשר הוא גם אינדיקציה לאיכות גבוהה יותר של המזון".