סערת ההפרדה בבתי חולים מגיעה לכנסת

שידור חי: הוועדה לקידום מעמד האישה דנה בהפרדת היולדות היהודיות והערביות בבתי החולים.

חזקי ברוך , ה' בניסן תשע"ו

הוועדה לקידום מעמד האישה
הוועדה לקידום מעמד האישה
צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

הועדה לקידום מעמד האישה מקיימת היום (רביעי) דיון בנושא הפרדת היולדות הערביות והיהודיות בבתי החולים.

בדיון לוקחים חלק רק חברי כנסת משמאל, נציגי משרד הבריאות, ההסתדרות הרפואית ונציגי ארגוני שמאל קיצוני ביניהם עדאלה ו''רופאים לזכויות אדם''.

הדיון מתקיים בעקבות התחקיר של רשת ב' שעורר סערה, ולפיו במספר בתי חולים בארץ ישנה הפרדה במחלקת היולדות בין ערביות ליהודיות.

בימים האחרונים פורסם סקר חדש שבדק את העדפות היולדות היהודיות בבתי החולים במדינה. 

על פי הסקר כ-70% מהנשאלים סבורים כי לגיטימי שיולדת יהודייה תבקש הפרדה מהיולדות הערביות במצב הקיים היום בארץ, לעומת כ-30% שטענו כי בקשה כזו אינה לגיטימית. 

בפילוח מגזרי של הסקר עולה כי בציבור הדתי והחרדי אחוז המשיבים שטענו כי הבקשה לגיטימית הוא הגבוה ביותר (90%), בציבות המסורתי האחוזים מעט נמוכים יותר (74%), ובציבור החילוני האחוזים כבר כמעט משתווים אם כי עדיין ישנו רוב למשיבים שטענו כי מדובר בבקשה לגיטימית (54%).

נראה כי על אף שחבר הכנסת היחיד שהחליט לתמוך באמירה הוא חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ', על פי תוצאות הסקר משתמע כי בקרב מצביעי מפלגת הבית היהודי, שיושב הראש שלה חבר הכנסת נפתלי בנט, תקף את ההפרדה בין היולדות, קיים רוב משמעותי התומך ביולדות שמעוניינות בהפרדה.

גם בנוגע להעדפתם האישית השיבו רוב הנשאלים כי היו מעדיפים שלא לשהות אחרי לידה בחברת יולדות ערביות, אם כי לגבי שאלה זו הרוב קטן יותר ועמד על 54% מעוניינים בהפרדה לעומת 40% שלא משנה להם ו6% שהשיבו כי הם מעוניינים בחדר מעורב.