עתיד הממשלה - בידי אריה דרעי

פרופ' אבי דיסקין מעריך את סיכוייה של ממשלת נתניהו השלישית לשרוד לאור שתי החקירות המתגלגלות, "הלחץ לפרוש כעת אינו מוצדק".

בני טוקר , ה' בניסן תשע"ו

אריה דרעי
אריה דרעי
צילום: ליאור מזרחי, פלאש 90טוען....

פרופ' אבי דיסקין, ראש בית הספר למנהל, ממשל ומשפט במרכז האקדמי שערי מדע ומשפט, מעריך את סיכוייה של ממשלת נתניהו השלישית לשרוד לאור שתי החקירות המתגלגלות נגד אריה דרעי ויצחק הרצוג.

"מדובר בשתי רמות מאוד שונות של חשדות. לפי מה שאנחנו יודעים, האשמות כלפי דרעי הן ברמה מאוד גבוהה של חשד פלילי, לעומת זאת במקרה של יצחק הרצוג מדובר בעברה לחוק מימון פוליטי, שזה דבר שהוא הרבה פחות חמור, ויש לדעתי אין סוף אנשים שעושים עברות מהסוג הזה''.

לדברי דיסקין, ''נכון לרגע זה, לא הרי האחד כהרי השני, יתכן שהדברים יתבררו כלא נכונים ואולי זה גם יתהפך".

הוא טוען כי הדרישה הנשמעת כלפי הרצוג ודרעי לפרוש מתפקידם היא מוקדמת מידי. ''לפני למעלה משנה הושעו שלושה ראשי ערים שהיו חשודים ובסוף הורשעו בפלילים. על פי החוק אפילו כשמוגש כתב אישום לא צריך לפרוש, למרות שזו הנורמה שנוצרה.

''לדעתי מדובר כאן בנורמה בעייתית שמעבירה את היכולת לחסל קריירות פוליטיות בידי אנשים בדרג זוטר. בנידון דידן, הלחץ הפוליטי על הרצוג לפרוש אינו מוצדק, כי זה מוקדם מידי".

פרופ' דיסקין מעריך שעתיד הממשלה עם התמשכות חקירתו של דרעי, תלויה רק בו. "על פניו אין סיבה שזה ישפיע. אבל אריה דרעי הוא הבוס של ש"ס בוודאי לנוכח מה שקרה לפני ובמהלך מערכת הבחירות עם אלי ישי ו'יחד'.

''לכן זה נמצא בראשו של דרעי, אני מאמין שגם אם הוא יאלץ להשעות את עצמו, הקואליציה תעמוד על כנה, אולי הוא רק יפרוש מהכנסת, אבל הכל החלטה שלו, הוא אדם שיודע להפתיע ולחשוב בכיוונים מקוריים, הן חיוביים והן שליליים, לכן קשה לנבא מה יהיה".