תבטלו את מורשת רבין, אחר כך את גנדי

התחקיר נגד גנדי הוא איום ונורא. אבל אם כבר לשחרר דמות מיתולוגית מספרי הלימוד, אני הייתי מעדיף לשחרר את יצחק רבין. דעה

חיים לב , ז' בניסן תשע"ו

רבין, קלינטון וערפאת
רבין, קלינטון וערפאת
צילום ארכיון: Win McNamee, רויטרס

לכאורה אוי לבושה. כלימה תכסה פנינו. ילדי ישראל הטהורים משלבים בלימודיהם ערכי מוסר על טהרת גנדי.

האלוף המיתולוגי רחבעם זאבי שהיה מלח הארץ, האיש שקידש את ערכי הביטחון של מדינת ישראל, אך 15 שנה לאחר מותו נתפס בקלקלתו. מה לא היה שם, בתחקיר 'עובדה' שהשחיר את שמו עד לבלי הכר: נהנתנות חסרת גבולות על גבול הפלילים במקרה הטוב, פטריוטיות מתובלת בחציית גבולות אדומים, ובמקרה הרע הרבה מעבר לזה.   

הצעקה שקמה בעקבות התחקיר היתה קולנית במיוחד. שועלי השמאל יצאו לרחובה של עיר ודרשו את נקמתן של הנשים, הבדואים, חיות הטרף, כל אלו שנפגעו מידיו הארוכות של גנדי. דרישותיהם מגוונות: להוציא אל מורשת גנדי מספרי הלימודים, לבטל ההקצבות למורשת שלא היתה, להוקיע את האיש. יש להניח שבהמשך תגענה דרישות סטייל 'לבטל' את שמות הרחובות שניתנו על שמו, להרוס את הגשר שהוקם לזכרו.

איננו באים חלילה להצדיק את המעשים שהיו או לא היו, בוצעו או לא בוצעו על ידו של המנוח. גם איננו מבקשים חלילה לעודד את המשך קשר השתיקה שעדיין קיים לצערנו בקרב נפגעות מין. השאלה הגדולה היא מה הן אמות המידה הנדרשות לביטול מורשת של אדם שהיה בלב ההוויה הישראלית ועומד בפני ביקורת ציבורית חריפה. עד כמה הדמות המיתולוגית צריכה להיות שנויה במחלוקת כדי שנעקור את שמה מספרי הלימודים שלנו.

כי לטעמי החורבן שראש הממשלה המנוח יצחק רבין חולל בשנות חייו במדינת ישראל הוא נורא ואיום הרבה מעבר למה שמספר התחקיר נגד האלוף גנדי. בעיני רוחי אני רואה את הרוגי אלטלנה ואת מאות האנשים שנרצחו במרוצת השנים בחסות הסכמי אוסלו על רגבי אדמת ארץ ישראל ולא יכול לשתוק לנוכח העבדה שילדיי וילדיך לומדים מידי בוקר את מורשת, מורשת רבין.

באופן אינסטינקטיבי יקפצו המבקרים ויטענו כי יש לעשות את ההבדל בין אדם שחטא ממניעים אידיאולוגיים לאדם שעל פי הנטען בתחקיר סיגל לעצמו אורח חיים על גבול הפלילים. אלא שזה לא העניין. על תרומתו של גנדי לביטחון ישראל אין חולק. על מעשיו ואורח חייו אפשר לחלוק, אבל ידיו לא מלאו דם.

לעומת זאת על פי השקפת עולמו של ציבור הימין בישראל, יצחק רבין, האיש שמדינת ישראל מצדיעה לו מידי שנה, ערים וכיכרות מתגאות בזכרו, וילדינו לומדים את מורשתו, גרוע בהרבה. לדידם, האיש הזה אינו אמור להוות מודל לחיקוי לאף אחד. וודאי שלא לאוכלוסיית הימין בישראל. אם כבר לשחרר מישהו מספרי הלימוד, אני הייתי מעדיף לשחרר את יצחק רבין.