כסא ריק לאטינגר בליל הסדר? השתגעתם?

בשנות ה-70 וה-80 נהגו בבתים רבים להשאיר כסא ריק ליד שולחן הסדר על מנת לזכור את אסירי ציון. היוזמה החדשה עושה מהם צחוק. דעה.

שלמה פיוטרקובסקי , ט' בניסן תשע"ו

כסא ריק? השתגעתם? אטינגר
כסא ריק? השתגעתם? אטינגר
צילום: Ammar Awad, רויטרס

1. בימים האחרונים רצה ברשתות החברתיות יוזמה חדשה. להשאיר כסא ריק בליל הסדר בכדי לזכור את העציר המנהלי מאיר אטינגר.

קשה להחליט מאיפה להתחיל את המתקפה על הקשקוש התורן, מאחר שמדובר ביוזמה מופרכת מכל כך הרבה בחינות.

2. נתחיל בשיעור היסטוריה קצר. השארת כסא ריק בליל הסדר היא יוזמה שראשיתה בשנות ה-70 וה-80. אז סימל הכסא הריק את אסירי ציון בברית המועצות, ובאופן כללי יותר את מה שכונה באותם ימים "יהדות הדממה", יהודי ברית המועצות שנאסר עליהם בפועל לקיים את מצוות הדת היהודית.

יהודים בכל רחבי העולם המערבי שנאבקו לפריצת מסך הברזל הותירו את הכסא הריק ליד השולחן, על מנת לבטא את הכאב ואת הרצון להפיל את מסך הברזל ולאפשר לאותם יהודים לשוב ליהדותם.

3. סביב שנת 1990 נפל כידוע מסך הברזל, ובפועל הוסרו ההגבלות על חיים יהודיים בברית המועצות לשעבר. אלא שיהודים הם עם חובב מנהגים, ובמקום להחזיר את הכסא הריק למקומו בבוידעם הם חיפשו מדי שנה את מי "להושיב" על אותו כסא.

כך התחיל מצעד של "מחליפים" שנועדו למלא את הכסא הריק. במרבית המקרים היה מדובר ברעיונות טובים כשלעצמם, אם כי מעט מנותקים מהרעיון המקורי. כך "זכו" לכסא ריק, רון ארד, אודי גולדווסר ואלדד רגב, גלעד שליט ואחרון אחרון חביב יהונתן פולארד.

4. למי אתם משווים את אטינגר? לנתן שרנסקי ויולי אדלשטיין שישבו בכלא הסובייטי, התמודדו עם עבודות פרך, וזאת כאשר כל "חטאם" היה פעילות ללימוד עברית ועידוד עלייה לישראל? לשבויים והנעדרים שיצאו לקרב בשליחותה של המדינה ונפלו בשבי?

אפילו השוואה ליהונתן פולארד היא השוואה מופרכת. הרי (לפחות לדעת מי שהשאיר כסא ריק עבור פולארד) הוא פעל עבור מדינת ישראל ובשליחותה, ושילם את המחיר הכבד על פעולתו לביצור בטחון ישראל. 

מה הקשר בין כל אלו לבין מאיר אטינגר?

אפשר לחשוב שהמעצר המנהלי של אטינגר הוא בעייתי, ואפילו להיאבק נגדו באמצעות הפגנות, עצומות, ומחאות שונות. אבל מה הקשר בין אלו ובין שולחן הסדר?

מאיר אטינגר לא יושב בכלא המצרי או הסורי, איננו מאחורי מסך הברזל ובודאי שלא בשבי חיזבאללה או חמאס. אטינגר נמצא במעצר מנהלי בעקבות מידע לפיו הוא מעורב באופן פעיל ביוזמות של פגיעה פיזית בחפים מפשע. גם אם הכלי של מעצר מנהלי הוא כלי בעייתי זו עדיין לא סיבה להכריז על אטינגר כקדוש המעונה התורן של דורנו. 

אל תבזו את כל אלו שהשארתם להם עד היום כסא ריק. אל תשאירו כסא ריק ליד שולחן הסדר למאיר אטינגר.