"המכללה משמשת כמגדלור אקדמי ותורני"

אמש התקיים בחמדת הדרום ערב הוקרה לנשיא מכללת חמדת הדרום היוצא פרופ' אבי לוי ויו"ר הוועד המנהל הפורש שמעון כלפה.

ערוץ 7 , י' בניסן תשע"ו | עודכן: 12:03

ערב הוקרה בחמדת הדרום, אמש
ערב הוקרה בחמדת הדרום, אמש
צילום: רינת נפש עמר

במכללת חמדת הדרום התקיים אמש ערב הוקרה לנשיא המכללה היוצא פרופ' אבי לוי ויו"ר הוועד המנהל הפורש שמעון כלפה.

באירוע השתתפו נשיא המכללה פרופ' יעקב רופא, יו"ר הועד המנהל הנכנס ושר החינוך לשעבר הרב יצחק לוי, ראש מועצת שדות נגב עו"ד תמיר עידאן, מנהל האגף להכשרת עובדי הוראה הרב נח גרינפלד, מפקח המכללה דוד בוסקילה, רב המכללה שמעון אמור, ראש החינוך הממלכתי דתי בדרום דוד חטואל, ראש המועצה האקדמית פרופ' ברוך רובין, נשיאת מכללת דוד ילין זמירה מברך ונשיאת מכללת קיי פרופ' לאה קוזמינסקי.

נשיא המכללה פרופ' רופא נשא דברים באירוע ואמר "מר שמעון כלפה ליווה את המכללה מיום הקמתה, וספק רב אם הייתה קמה או מגיעה לרמתה היום אילולא תמיכתו היומית. פרופ' לוי הקים כאן מפעל חיים אדיר המכשיר דור של מורים שמעצב את אישיותם של אלפי ילדים בדרכה של הציונות הדתית ופועל למיצוי הפוטנציאל הגלום בכל ילד".

"פרופ' לוי השכיל במהלך השנים להקים צוות אקדמי ומנהלי מהשורה הראשונה, הן מבחינת הכישורים האקדמיים והמנהליים והן מבחינה אישיותית. פרופ' מדר כיהן כרקטור המכללה בשנתיים האחרונות  והוא מבכירי החוקרים בישראל בתחום הביוכימיה ואדם בעל תודעה חברתית גבוהה ביותר. עוד בהיותו בחור צעיר בא לחזק את המקום וגם לאחר שהפך למדען בעל שם, הגיע למכללה כדי לתרום מיכולותיו. בשם כל הקהל שהתכנס כאן היום, אני רוצה להודות שוב למר שמעון כלפא, לפרופ' לוי ולפרופ' זכריה מדר על פועלם החשוב", הוסיף. 

יו"ר המועצה האקדמית היוצא שמעון כלפה ציין כי "כתוב במשלי פרק ג' פסוק ה': 'בכל דרכיך דעהו והוא יישר אורחותיך', יש לנו גם דרך וגם אורח שזוהי דרך במובן אחר. בפרק ב' פסוק כ' כתוב: 'למען תלך בדרך טובים ואורחות צדיקים תשמור'. הדרך ואורח החיים נקבעו לאדם על ידי בורא עולם, וכדי שאדם יוכל ללכת בדרך טובים עליו לשמור את האורחות האלה. אנחנו מועצה קטנה אבל בעלי יכולת אדירה, כאשר מכללת חמדת הדרום מקנה תארים שניים בתארים מורכבים. עכשיו מדברים על דיבורים ואיחודים עם מכללות אחרות, אבל היום רק השנתון הראשון כולל 100 בנות לא כולל מסלול הבנים ו- 30% מלמדים בחינוך הממלכתי. המכללה חייבת להתפתח ויש לבנות כיתות נוספות ולהמשיך להתקדם בעז"ה ללא חשש. אנחנו זקוקים להמשיך, לבנות ולחזק את האזור הזה, שכן חמדת הדרום משמשת כמגדלור של אזור הדרום בהיבט האקדמי הערכי והתורני". 

נשיא המכללה היוצא פרופ' אבי לוי סיכם את שנות כהונתו במכללה "איני רואה כמובן מאליו שהקב"ה זיכה אותי להקים את המוסד ולהובילו עד הלום. הרבה חברים היו וסייעו לי, אך הראשון שבהם הוא ר' שמעון כלפה; הוא לא רק ראש העמותה שלי, אלא האב השני שלי וכך הייתה מערכת היחסים שלנו לאורך השנים, כאשר תמיד התייעצתי עמו להדרכה, עצה ותמיכה בזמנים טובים יותר ופחות. תודה לה' שזיכה אותי באשתי היקרה שמחה, אשת נעוריי שהלכה אחריי ואחרי דרכי במשך שנים ארוכות. יותר משנתתי לחמדת הדרום היא נתנה עבורי. לאורך השנים הפכנו את המכללה לבית המדרש העיקרי למורים באזור הדרום, ואני מאחל לפרופ' יעקב רופא ולרב יצחק לוי שיצליחו להמשיך ולקדם את המכללה לעוד שנים רבות. אני מאחל למכללה שתמשיך לשגשג ולהתפתח והחשוב ביותר - לשמור על הלכידות המשפחתית והאחווה, זה מה שאפיין ושמר עליה בזמנים קשים".

ראש מועצת שדות נגב עו"ד תמיר עידאן אמר כי הקמת המכללה השביחה את כל האזור "לא ניתן לתאר את בתי הספר שלנו ללא חמדת הדרום, וכל זה לא היה נעשה בלעדיכם. שמעון- גדלנו לתוך מועצה שהיית הראש שלה וממועצה קטנה הפכת אותה למקום משמעותי ופורח מאוד בכל תחומי החיים. הקמת את אזור התעשייה "נועם" שוקק החיים, הקמת בתי ספר וקצרה היריעה מלהכיל את כל הטוב שעשית עבור התושבים. פרופ' לוי - יש לך זכות גדולה לחזק את החינוך בפריפריה עבור עם ישראל. חשוב להבין שהמכללה הזו חייבת להישאר עם עצמאותה לעוד שנים ארוכות".

רב המכללה שמעון אמור אמר באירוע "בימים לפני הפסח אומרים חז"ל "שאל אביך ויגדך, זקניך ויאמרו לך". דורות של חינוך יכולים לצמוח אם מבינים מהי מסורת ומהי מנהיגות. רבי שמעון - יהודים רבים הכנסת לתוך עם ישראל מגיל 8 ימים, אבל גם הרבה יהדות הכנסת לעם, ופרופ' לוי- שבאת לדרום החם בכל מובן ומשפט שנטוע בליבי שציינת תמיד כי 'המדרשה היא מזוזת המכללה'.

חה"כ לשעבר ובנו של שמעון, זבולון כלפה ציין "אני מסתכל על המכללה ועל אבי שבמשך עשרות שנים יחדיו עם פרופ' לוי עבדו יחדיו במערכת יחסים מדהימה שדמתה לקשר שבין אב ובן ואין לי ספק שבזכות הקשר המיוחד ולצד תכונות נוספות הצליחו ביחד להצמיח את המכללה למקום שבו היא נמצאת".