משבר המעונות: ''ביורוקרטיה מטומטמת''

יו"ר תנועת "אמונה" ליאורה מינקה: רק 50% מהמטפלות נשארות בתום השנה הראשונה, בגלל שכר ותנאי עבודה.

עדו בן פורת , י"ב בניסן תשע"ו

אילוסטרציה
אילוסטרציה
צילום: Thinkstock

ועדת העבודה והרווחה של הכנסת התכנסה היום (רביעי) לדיון דחוף בעקבות המשבר במעונות היום ואי פתיחת הרישום לשנת הלימודים הבאה, בשל טענות הארגונים והעמותות המפעילים למחסור חמור בכוח אדם ותקציבים.

יו"ר הוועדה, ח"כ אלי אלאלוף, אמר כי מדובר בפספוס גדול של המדינה. ''80% מהפעוטות עד גיל 3 אינם מטופלים על ידי המדינה, אלא במסגרות פרטיות יקרות מאוד, אם בכלל.

''המדינה הזניחה את הטיפול בהם", טען. ''יש תקציב בלתי מוגבל לסבסוד פעוטות במעונות, אבל יש ביורוקרטיה מטומטמת ואהבלית שמאלצת הורים וגננות להתמודד עם טפסים שאף אחד לא מבין איך למלא".

רכז תעסוקה באגף התקציבים במשרד האוצר, מורן מזור, סיפר כי בשנים האחרונות הוקצבו 1.2 מיליארד שקלים לבינוי מעונות יום. ''לצערי משרד הכלכלה והרשויות לא השכילו ליישם את התקציבים האלו ביעילות וקצב הביצוע היה אפסי ומחפיר".

ליאורה מינקה, יו"ר תנועת "אמונה" המפעילה מעונות יום הזהירה "אנחנו ענף בקריסה המתבטאת במחסור של מעונות יום, מטפלות ועובדות. רק 50% מהמטפלות נשארות בתום השנה הראשונה, בגלל שכר ותנאי עבודה".

יו"ר ויצ"ו העולמית, רבקה לזובסקי, אמרה כי "אנחנו סוגרים מעונות בכאב ובדמעות, בזמן שהורים צובאים על דלתותינו".

ח"כ אורי מקלב (יהדות התורה) האשים את משרד הכלכלה שנכשל כישלון קולוסאלי, כלשונו, ''ומוציא את דיבת הארץ רעה בקשיים שהוא מערים ובזלזול, והוא צריך לעבור שימוע בנושא המעונות".

ח"כ מנואל טרכטנברג (המחנה הציוני) קרא לקיים הפגנות. ''עם זאת, מי שדורש 1.4 מיליארד שקלים תוספת למעונות היום, בעצם אינו רוצה בהמשך קיום המעונות". ח"כ קארין אלהרר (יש עתיד) הציעה לא לפתוח את שנת הלימודים עד לקבלת תקציבים או מעבר של מעונות היום למסגרת מסודרת במשרד החינוך. ''הגיע הזמן לומר די".

מפקחת ארצית לגיל הרך במשרד הרווחה, ורד כרמון, הודתה "אני מאוד חוששת בשל אי פתיחת ההרשמה. מה יהיה עם 20 אלף פעוטות שאין להוריהם כסף לשלוח אותם למעונות פרטיים?".

מנהלת אגף מעונות יום ומשפחתונים במשרד הכלכלה, גלית יעקובוב, השיבה כי "המצב אכן דורש טיפול מעמיק. אי אפשר להתעלם מהסוגיות שנמצאות על השולחן, אך אין פתרון קסם".

ח"כ אלאלוף סיכם את הדיון והדגיש כי מערכת הגיל הרך צריכה להיות באחריות משרד החינוך. ''לא ייתכן שהמשרד מציב תנאים על מנת שהטיפול בגיל הרך יעבור אליו. אם המדינה החליטה, עליו לקבל זאת".

אלאלוף הודיע כי יוקם צוות משותף למשרדי הכלכלה והאוצר והגופים המפעילים מעונות יום, אשר ידווח לוועדה על עבודתו, וזאת על מנת למצוא פתרון ולהבטיח תוך חודש את פתיחת שנת הלימודים הבאה.