המפגינים בעצרת דרשו מוסר ישראלי

הרב אלישע וישליצקי שנכח אמש בעצרת למען החייל אומר בפינתו בערוץ 7 כי זו הייתה הפגנה בעד ערכי מוסר ישראליים אמיתיים. האזינו

רפאל לוי , י"ב בניסן תשע"ו

הרב אלישע וישליצקי
הרב אלישע וישליצקי
צילום: יח"צ

האזינו לפינה המלאה

הרב אלישע וישליצקי מספר בפינתו בערוץ 7 על רשמיו מהעצרת למען החייל אלאור אזריה בכיכר רבין.

"מי שהיה אתמול בעצרת בכיכר ראה מקרוב מה זו עצרת. המוני עמך בית ישראל, מאוד מגוונים, בשום אופן לא משויכים לא לזרם כזה ולא לזרם אחר.

"מי ששמע את הדוברים ואת האומנים, מי ששמע את האלמנה גברת חסנו מקריית ארבע, מי שפגש את זה בחיים בפועל ממש, מי שיצא מהניקיונות והעבודה החשובה לפני פסח והפסיק את עסקיו ובא לשם - פגש סוגיה מאוד מורכבת של המוסר היהודי ושל תיקון החברה והעם".

לדבריו, הנוכחים בעצרת לא באו לפגוע במוסר של חיילי צה"ל. "מצד אחד לא היו שם אנשים שחשבו שהכל בעצם מותר לחייל צה"ל. לא היה מי שחשב ולא היה מי שאמר שאנחנו מזלזלים באמות מידה מוסריות ישראליות.

"מצד שני הייתה שם הרבה ערבות הדדית. תחושה שצה"ל הוא צבא העם לא במירכאות ולא בכותרות. שכל חייל הוא נכס לאומי פשוטו כמשמעו".

הרב מסביר כי הגיבוי שניתן בעצרת לא היה למעשה מסוים. "הגיבוי שניתן אתמול בצורה כל כך מיוחדת לא היה רק גיבוי אישי. הרגעים שהתבקש הציבור לתת גיבוי לאומי לחייל היו הרגעים שבהם הונפו לשמיים דגלי מדינת ישראל. אנחנו לא רוצים להגן על מעשה מסוים ולומר אוטומטית שהוא היה נכון, אבל אנחנו לא רוצים לשפוט חייל וליצור לו תחושה נוראה שהוא לבד".

הרב תוקף את המערכות המשפיעות לרעה על היחס לחיילים. "אנחנו רוצים לחזור לשנים האחרונות שבהן חיילים בכל אזורי המתיחות הביטחונית עומדים במשימה שאי אפשר לתאר אותה. מול תקשורת עוינת, מול ארגוני שמאל קיצוניים. אני אומר בדאגה גדולה - גם מול מערכת משפט שלעתים לא ברור את מה היא משרתת. האם היא משרתת את הדגל שהונף אתמול על ידי המוני בית ישראל או שהיא משרתת תפיסות שאולי אפשר להבין ברמה האזרחית, לו אנחנו מדברים על אזורים בלי מלחמה ובלי טרור רצחני".