מה כתב הרב מלמד למתנחלי שכם?

שני מכתבים שכתב הרב זלמן ברוך מלמד "למתנחלי" שכם בשנת תשל"ד. שני המכתבים נמצאו בארכיון של איש ההתיישבות בני קצובר.

ערוץ 7 , י"ג בניסן תשע"ו

הרב זלמן מלמד
הרב זלמן מלמד
צילום: אריה מינקוב

בארכיון ההתיישבות של בני קצובר נמצאו שני מכתבים ישנים של הרב זלמן ברוך מלמד, ראש הישיבה בבית אל, לגרעין הצעיר בקיץ תשל"ד, חודשים ספורים לאחר מלחמת יום הכיפורים.

במכתבים מציע הרב לאנשי גרעין אלון מורה לגייס אנשים עבורם על מנת לסייע בהתפתחות הישוב היהודי באזור. באחד המכתבים מציע הרב להפנות תלמידים שלא מתקבלים לישיבה (ככל כנראה הכוונה למרכז הרב) לישיבה החדשה שתוקם בידי גרעין אלון מורה. 

מכתב הרב ארכיון

אתמול פרסמנו סרטון שאותר בעזבונו של איש הלח"י אברהם בהרב ז"ל, אשר ליווה את פעילות גוש אמונים מראשיתה ומביתו אף יצאו שיירות לסבסטיה.

בהרב הסתובב בין המתנחלים החדשים עם מצלמת 8 מ"מ ותיעד את הרגעים ההיסטוריים, ולאחר שנפטר בשנים האחרונות, קיבל יהודה עציון איש עפרה את הסרטונים מבנו של בהרב והעביר אותם לארכיון עפרה.

בסרטון נראים ימיה הראשונים של עפרה בשנת תשל"ה, לאחר הכניסה למחנה הירדני הנטוש כפלוגת עבודה להקמת גדר בבסיס הצבאי בעל חצור.

בסרטון נראית המתנחלת הצעירה דניאלה וויס צובעת את האותיות ע' פ' ר' ה' על המבנים הנטושים, טנדר עם אנשי הגולן שבאו לחזק את הישוב הצעיר ובהם הרב יחזקאל דאום זצ"ל, לימים רבה של תנובה, וחנן פורת ז"ל נראה פורש מפה ומבלי לאבד רגע כבר מתכנן את הקמת המבנים בישוב החדש.

במקביל נראה גם אברהם בהרב עצמו שומר במגדל השמירה ובין בתי הישוב, וזאת כחלק ממערך מנדבים שהיו מגיעים לסייע בשמירות על הישוב.

בהמשך נראה יום עיון של גוש אמונים שנערך בחדר האוכל בעפרה ובו מרצים הרב משה צבי נריה זצ"ל, אהרון דוידי ז"ל, ממקימי ומפקדי חטיבת הצנחנים ומי שהיה מתומכי ופעילי גוש אמונים, עו"ד אליקים העצני מקרית ארבע ועוד.

הסרטון, יחד עם סרטונים נוספים, יוצג בתחנת הרכבת שומרון בסבסטיה בחול המועד פסח, לחיזוק הנוכחות באזור חומש והנחלת מורשת ההתיישבות לדורות הבאים.