פוטין: בטלו הכל ודברו עם הישראלים

השר זאב אלקין מסכם את ביקור הבזק במוסקבה: הצלחה ביטחונית ואזרחית. היה חשוב להבהיר את עמדתנו על הגולן דווקא בתקופה הזו גם לרוסים

שמעון כהן , ט"ז בניסן תשע"ו

פוטין מארח את נתניהו
פוטין מארח את נתניהו
צילום: השגרירות הישראלית, פלאש 90

בראיון ליומן ערוץ 7 מסכם שר העלייה הקליטה וירושלים, השר זאב אלקין, את ביקורו של ראש הממשלה במוסקבה, ביקור בו היה גם הוא שותף.

בראשית הדברים נשאל אם הביקור שהחל והסתיים באותו יום אינו מעיד על בהילות כלשהי שריחפה מעליו.

לדבריו "הצורך לנסוע למוסקבה מלמד על כך שההרוסים פועלים מאוד במרחב הצפוני שלנו וגם אנחנו נאלצים לפעול שם כדי להגן על גבולנו הצפוני, ולכן אם רוצים לשמור על חופש הפעולה שלנו חשוב הדיאלוג הזה שמתבצע כל הזמן ברמה הצבאית, אבל לפעמים יש סוגיות שצריך לפתור אותן מול הקודקוד", הוא אומר וקובע כי בסופו של יום המפגש היה מאוד חשוב ומוצלח בהיבטים השונים.

כשהתבקש לספר במה שיתוף הפעולה טוב יותר כעת מכפי שהיה קודם למפגש המדובר, ציין השר אלקין כצפוי כי לא יוכל לרדת לרזולוציות ביטחוניות אך יציין כי "עצם העובדה שתוך כדי הפגישה בין המנהיגים נשיא רוסיה הקפיץ את שר ההגנה הרוסי יחד עם בכירי המטכ"ל הרוסי, ביקש מהם לבטל את הלו"ז הקבוע שלהם ולשבת בדחיפות עם מפקד חיל האוויר הישראלי, מלמד על כך שהרוסים התייחסו ברצינות לבקשות שלנו ואנשי הצבא שלנו יצאו מרוצים מהישיבות עם משרד ההגנה הרוסי".

באשר לדיווח על כמעט ירי רוסי על מטוס ישראלי, אירוע שלכאורה קדם לפגישה ואולי אפילו זירז אותה אומר השר אלקין כי אמנם גם כאן לא ייכנס בדבריו לפרטים מבצעיים אבל "אמירות שהרוסים ירו עלינו לא נכונות. מצד שני ראש הממשלה בעצמו אמר שהסיבה לנסיעה היא כל מיני בעיות מבצעיות שנוצרו מהמצב החדש ויש צורך לטפל בזה".

הנסיעה לרוסיה התקיימה ימים אחדים לאחר ישיבת הממשלה ברמת הגולן, ישיבה בה הכריז ראש הממשלה על הקשר הנצחי בין ישראל והרמה. גם במפגש עצמו חזר ראש הממשלה על הדברים, והשר אלקין נשאל אם הדברים לא גרמו לאי נעימות כלשהי בצד הרוסי של השיחה.

"העמדה של הקהילייה הבינלאומית ידועה. היא אף פעם לא הכירה בסיפוח של רמת הגולן והרוסים לא שונים מהאמריקאים או מהאירופים, וזו הסיבה שכשמסדרים את סוריה מחדש – ואני לא יודע אם יצליחו או לא יצליחו - חשוב להבהיר את העמדה הישראלית שמדינת ישראל לא הולכת לשלם על המזבח של הניסיונות לפתור את הבעיות הפנימיות של סוריה".

"כל מה שקרה שם בשנים האחרונות לימד אותנו פעם נוספת, למי שהיו ספקות – ואני מאלה שלא היו להם ספקות מלכתחילה - שאין מה לדבר על ירידה מרמת הגולן והיא תישאר בריבונות ישראלית וחשוב שהדברים ייאמרו בחדות מאוד ברורה על ידי ראש הממשלה, גם בחדרי חדרים".

בהקשר זה של ההתבטאויות וההצהרות סביב רמת הגולן היה מי שביקר את ראש הממשלה וטען כי הוא מציב מחדש סימן שאלה סביב עתיד רמת הגולן בעצם אמירתו אמירה שלכאורה הייתה ברורה כבר לציבור כולו. אלקין אינו מקבל את הביקורת הזו וטוען כי היא נשמעת בעיקר מקרב אנשי שמאל שטוענים שגם לגבי יהודה ושומרון רצוי שלא לדבר ובוודאי שלא לבנות או לפתח.

"כל התפיסה הזו הזו שבה ישראל צריכה לפעול כאילו היא עדיין בגבולות אושוויץ של 67' וזה מה שצריך להנחות אותה כדי שלא לעצבן חלילה את אומות העולם זו תפיסה שאבד עליה הקלח וכמה שיותר – ולדעתי גם ביהודה ושומרון - ובוודאי שברמת הגולן נגיד את הדברים כהווייתם ובצורה ברורה כך ייטב".

מוסיף השר אלקין ומספר על הצלחה נוספת שנרשמה במפגש הבזק במוסקבה, הצלחה אזרחית לצד ההצלחה הביטחונית. זאת כאשר לאחר עשור של מאבק על פנסיות של עשרות אלפי אזרחים ישראלים שעלו מרוסיה כעת "אנשים יקבלו את הזכויות פנסיוניות שלהם, זכויות שנשללו מהם בכוח כשהם עזבו את ברית המועצות והכריחו אותם לוותר על האזרחות הרוסית והסובייטית ועל הזכויות שהם צברו.

"סוכם שבביקור הבא של ראש הממשלה, בתחילת יוני, ביקור לציון 25 שנים לחידוש היחסים בין ישראל לרוסיה, ייחתם סוף סוף ההסכם בנושא הפנסיה ועוד כמה נושאים בילטראליים".

עוד נשאל השר אלקין אודות הבחירה בו כמי שמלווה את ביקור ראש הממשלה במוסקבה, בין השאר גם בעקבות העובדה שהיה מי שהגדיר אותו כ"מתורגמן של ראש הממשלה".

אלקין אינו חש פגוע מההגדרה הזו ומציין כי לבד מהסוגיות הקשורות למשרד הקליטה שבהן נגע הביקור הצטרפותו לביקורי ראש הממשלה ברוסיה הפכה כמעט למסורת מאז שובו של נתניהו בשנת 2009 לכהונת ראש הממשלה.

"זה נובע מכך שאני מכיר היטב את המרחב הרוסי, לא רק בהקשר של השפה, אלא אני עוסק בקשרים עם רוסיה. עסקתי בכך עוד לפני שנכנסתי לפוליטיקה. הקמתי שם פרויקטים של האוניברסיטה העברית ומאז שאני בפוליטיקה אני מלווה את הנושאים הקשורים לקשרים עם רוסיה בכנסת, ולכן באופן טבעי ראש הממשלה ועץ בי לפני פגישות, תוך כדי פגישות ולאחר הפגישות".

לזאת הוא מוסיף ואומר כי אכן הוא מתרגם את השיחות בין נתניהו לפוטין, "אני לא רואה בזה פחיתות כבוד. מאוד חשוב שהדברים יחודדו כמו שצריך. כשמדובר על ביטחון ישראל ואינטרסים לאומיים אין עבודות שחורות", אומר אלקין ומזכיר את השורה המפורסמת משירו של טרומפלדור, שורה שאומצה על ידי ז'בוטינסקי, ולפיה אם האומה זקוקה לבורג אהיה גם בורג.

לקראת סיום הדברים מציין ומספר השר אלקין כי לקראת המפגש רכשו הרוסים ממכירה פומבית זוג פמוטים של ראש הממשלה הראשון, דוד בן גוריון, שהתגלגל לגרמניה, על מנת להעניקו לראש הממשלה נתניהו, ובכך סייעו להשבת פריט היסטוריה ציוני למקומו הראוי.

זאת לאחר שבביקור הקודם העניקו הרוסים לנתניהו מכתב של בן גוריון "לצערי, אין היום חוק שמגן על ההיסטוריה החדשה שלנו. אנחנו עובדים במשרד על חוק שכזה. יש חוק שמגן על העתיקות אבל גם ההיסטוריה הציונית דורשת הגנה ואני שמח שאפילו הרוסים עוזרים לנו להחזיר ארצה את פרטי המורשת שלנו", אומר אלקין.

ובמעבר מהיר מהמורשת החוזרת לישראל על ידי הרוסים עובר השר אלקין, כזכור גם שר המורשת, לקריאה לציבור הישראלי לצאת בימי חול המועד אל אתרי המורשת הפזורים ברחבי הארץ ומזכיר במיוחדת את אתר ידפת העתיקה "שחשובה לא פחות ממצדה. לא במקרה ז'בוטינסקי בחר בה כאחד מ-13 סמלי הגבורה היהודית.

"תגיעו ליודפת המחודשת ותכירו אותה ואת קרב הגבורה שהיה שם בתקופת המרד הגדול". לזאת הוא מוסיף ומזכיר את אתרי המורשת והמוזיאונים שבירושלים, אתרי יהודה ושומרון ועוד.