כשברד, מזגן וטכנולוגיה נפגשים

איך מתחברים כוס ברד, שערות סבתא, מזגן וטכנולוגיה הלכתית? מסתבר שבמכון 'צומת' התשובה ברורה ונערכים שם לחלוק אותה עם אלפי מבקרים.

שמעון כהן , ט"ז בניסן תשע"ו | עודכן: 17:55

במרכז המבקרים
במרכז המבקרים
צילום: מכון 'צומת'

במכון צומת שבגוש עציון נערכים לקליטת מבקרים רבים במהלך ימי חול המועד. בראיון ליומן ערוץ 7 מספר מנכ"ל המכון, דן מאראנץ, על ההיערכות הזו.

כבר בפתח דבריו מבהיר מאראנץ כי התחכום הגדול שאותו מנפיק השנה המכון העוסק בתחכומים טכנולוגיים והלכתיים, הוא... המזגן. זאת לנוכח גל החום הצפוי במהלך השבוע.

"ראינו שהולך להיות חם מאוד, אז הבאנו ברד, שערות סבתא וג'ימבורי לילדים ומעבר לזה יש כאן הרבה מה ללמוד, לבנות להפעיל, לגעת, לשמוע וליהנות ואפילו לבנות סוללה, לילדים קצת יותר גדולים".

"מגיעים כאן לכמה שעות בלתי נשכחות של למידה והבנה. כל מי שמגיע לכאן יוצא עם דמעות בעיניים", אומר מאראנץ, וכשהוא נשאל אם באמת המקום מתאים לביקורי ילדים ולא רק למבוגרים המבינים את הבעייתיות והמורכבות ההלכתית שמוצאת את פתרונה במקום, הוא מחדד ואומר: "אין כאן דפי מקורות. הכול חוייתי כאן, הכול בכיף, יש אנימציות תלת ממדיות והפעלות לילדים.

"כמובן שהבאנו את הג'ימבורי עבור הילדים בגילאי 4-5 כדי שיהיה להם כיף כשהגדולים יותר נמצאים בתוך החוויה של מכון 'צומת'".

על הביקור עצמו במקום הוא מספר ומציין כי כבר בשלב הראשון נתקל הילד המבקר בסיור וירטואלי שבו אסי מערוץ מאיר מסביר איך דברים עובדים. בסיור זה עוברים בעמדות שונות כעמדת גלאי המתכת שבכותל ובה אסי מסביר את האופן בו ניתן להפעיל את הגלאי במקום ולאחר מכן להפעיל בעצמו את המנגנון לאחר שהבעייתיות הובנה ואיתה גם הפתרון.

בכל חצי שעה יוצא סיור מודרך במכון, ובמהלכו ניתן לשאול שאלות עמוקות יותר. בהמשך ניתן להגיע לנקודת המהנדסים הצעירים ולבנות סוללה שאותה ניתן לקחת הביתה ובהמשך עם כוס ברד להמתין לאחים הצעירים שיוצאים מהמתנפחים.

"ראיתי סבא שהגיע עם הנכדים שלו, דקאן לשעבר של מכון לב. הוא אמר לי שהוא הגיע לשעה. אחרי שלוש שעות ראיתי אותו עדיין כאן. שאלתי אותו מה הוא עושה פה והוא אמר שפשוט הנכדים לא מוכנים להפסיק ללמוד ועוברים בכל עמדה ועמדה ובודקים כל דבר".

ומה לגבי מי שאינו נכד של דקאן מכון לב? האם גם עבורו המקום מרתק. מאראנץ משיב ומדגים מהמתרחש אצלו בבית. לדבריו לבד משני הילדים הגדולים שעוזרים לו בעבודתו, הקטנים שבים ותובעים מרעייתו שלא ללכת לשום מקום אחר, אלא רק למכון 'צומת'...

לזאת נכון וראוי להוסיף את מיקומו של המכון בגוש עציון, אזור שהפך בשנים האחרונות לאתר טיולים משמעותי באזור המרכז. "מי שמגיע אלינו יכול לקפוץ למעין, לפיקניק, לאמת הביאר ולהיכנס למוביל המים שהוביל מים לבית המקדש, ליער האיילים, יש חוויות בכל פינה".