מממני ה-BDS המפוקפקים מארה"ב

ה'וול סטריט ג'ורנל' מפרסם כי מספר ארגונים מובילים המניעים את הפעילות האנטי-ישראלית בקמפוסים, קשורים באופן הדוק לארגוני טרור.

ניצן קידר , י"ח בניסן תשע"ו

BDS. אילוסטרציה
BDS. אילוסטרציה
צילום: רויטרס

התקשורת בארה"ב מתחילה לרחרח ולבלוש אחרי המקורות הכלכליים של תנועת ה-BDS.

העיתון 'וול סטריט ג'ורנל' מפרסם הבוקר (שלישי) את דבר קיומם של קשרים בין מימון הפעילות האנטי-ישראלית בקמפוסים ברחבי אמריקה לבין ארגוני הטרור.

ארגון הסטודנטים ''למען צדק בפלסטין'' (SJP) מסומן על ידי העיתון כחוד החנית של מימון ה-BDS. יש לו 100 סניפים בכל רחבי ארה"ב ונציגיו נמצאים בכל קמפוס, מעודדים חרמות על ישראל ומנסים להשליט פחד על סטודנטים ישראלים או כאלו התומכים בישראל.

המטרה המוצהרת ששם לעצמו הארגון, על פי פרסומיו היא "לסיים את הכיבוש הישראלי בכל האדמות הערביות ולאפשר לפלסטינים לשוב לבתיהם בכל רחבי מדינת ישראל". במלים אחרות - מחיקת המדינה היהודית.

עם זאת, בעיתון מצביעים על כך שככל שהארגון מפורסם יותר - כך נתיבי המימון שלו פתלתלים ונסתרים יותר. אלא שהמצב שהשתנה מעט, לאחר עדות שמסר בקונגרס יונתן שנצר, בכיר בקרן האמריקנית להגנה על הדמוקרטיה. 

שנצר, ששימש פקיד בכיר בעבר במשרד האוצר והתמחה במימון טרור סיפר כי המשקיעים הבולטים של ארגון SJP הם קיצוניים מוסלמים, שהשקיעו רק בשנת 2014 סכומים של מאות אלפי דולרים בפעילות אנטי ישראלית - אבל לא רק בה.

אותם קיצוניים, המנהיגים ארגון שנקרא "אמריקנים מוסלמים למען פלסטין", שבסיסו באילינוי, ערך כנס בשיקגו לפני כשנה וחצי ובו קרא "להשתמש עד כמה שניתן בגבול הדק בין אקטיביזם שיפוטי לתמיכה בטרור".

הרשויות הפדרליות גילו כי בכירי הארגון הזה היו פעילים בקרנות שעסקו כביכול בצדקה, אך נסגרו על ידי הממשל האמריקני - לאחר שהתברר כי מימנו פיגועים של ארגון הטרור חמאס במיליוני דולרים. חלקם אף נעצרו ונשפטו לעונשי מאסר.

לפני חודשים אחדים אמר אחד ממנהיגי הארגון הקיצוני, סלאח סרסור המתגורר במילווקי כי "ארגונו שואף לתמוך ולחזק באינתיפיאדה המתמשכת של העם הפלסטיני נגד ישראל". המנהיג המדובר ריצה בעבר עונש מאסר בישראל על מעורבות בטרור מטעם חמאס.

והוא אינו לבדו. גם "החברה האיסלמית למען פלסטין" פורקה לפני שנים רבות על ידי הממשל האמריקני משום שתמכה בטרור. מרבית מנהיגיה פעילים כיום בארגון אמריקנים מוסלמים למען "פלסטין". חלקם הורשעו בישראל במעורבות בטרור ועקרו לארה"ב עם תום ריצוי עונשים.

בארגון טוענים בתגובה כי "הממשל מנסה, גם באמצעות אנשים חיצוניים להשתיק את כל מי שמדבר בעד פלסטין". 

עם זאת, אחד השופטים שעסק בעבר בענייני הארגון בבית משפט פדרלי כבר כתב כי "כל מי שתורם לארגונים מעין אלה, צריך לדעת שהוא תומך באופן מודע בפעולות טרור".