לקחת את רפואת החירום לשלב הבא

הם הראשונים להגיע לזירת האירוע והמיומנות המקצועית שלהם היא זו שתקבע האם המטופל יגיע בזמן לבית החולים או שמא ילך לעולמו בטרם עת.

אביעד אבן חן , כ"ג בניסן תשע"ו

סימולציה בסיעוד
סימולציה בסיעוד
יוני לובינר

הם בדרך כלל הראשונים להגיע לזירת האירוע ולא נגזים אם נכתוב כי לא אחת רמת המיומנות המקצועית שלהם, היא זו שתקבע האם המטופל יגיע בזמן לבית החולים או שמא ילך לעולמו בטרם עת.

הכוונה היא כמובן לאנשי המקצוע הפועלים בשדה רפואת החירום, המוכרים לכם ודאי יותר בתור ה"פאראמדיקים". רבים לא יודעים זאת, אבל כיום מקצוע רפואת החירום עובר תהליך מואץ של אקדמיזציה, הודות למוסדות להשכלה גבוהה המכירים בחשיבות המכרעת של הרחבת הידע ושיפור ההכשרה של אנשי המקצוע הפועלים בתחום, דוגמת המכללה האקדמית צפת.

תואר אקדמי ברפואת חירום, איך לא חשבו על זה קודם?

לא פשוט להבין מדוע בישראל רק לאחרונה החלה לחלחל המודעות לכך שמקצוע רפואת החירום צריך לעבור תהליך של אקדמיזציה, במיוחד לאור העובדה שבאזורים רבים בעולם (כמו אוסטרליה למשל) כבר פחות ופחות מקובל להעסיק פאראמדיקים ללא תואר ראשון ברפואת חירום. כמו כן בארצות הברית למשל יותר ממחצית מהפאראמדיקים הינם בעלי השכלה אקדמית בתחום רפואת החירום, באנגליה ישנן יותר משלושים מסגרות לימוד אקדמיות שונות בתחום רפואת החירום ואילו בקנדה ישנן יותר מ- 70 מסגרות הכשרה, כאשר מחצית מהן מתבצעות על ידי אוניברסיטאות וקולג'ים.

החדשות הטובות הן שכיום כבר לא צריך להרחיק אל מעבר לים כדי להתחיל ללמוד במסלול אקדמי בתחום רפואת החירום. כך לדוגמה כפי שציינו, במכללה האקדמית צפת, ניתן לבחור בתכנית לימודים לתואר ראשון, המיועדת עבור אלו שרפואת החירום היא הייעוד שלהם. התכנית מעניקה לבוגרים הכשרה אקדמית במגוון רחב של נושאים הקשורים לרפואת החירום ומבוססת על המגמות העדכניות ביותר בתחום הדינמי הזה. כמו כן התכנית המוצעת במכללה האקדמית צפת הנמשכת שלוש שנים, מתקיימת בשיתוף פעולה עם מד"א ובסופה הבוגרים מוסמכים לעבודה כפאראמדיקים ומקבלים תואר B.EMS ברפואת חירום.

לימודי סיעוד
יוני לובינר

מה הם היתרונות של לימודים אקדמיים עבור הפאראמדיקים?

  • בוגרי המסלול האקדמי ברפואת חירום במכללה האקדמית צפת יוכלו בהתאם לרצונם להמשיך לתארים מתקדמים באוניברסיטאות המובילות בארץ ובחו"ל.
  • בניגוד לפאראמדיק המגביל את עצמו לעבודת השטח בלבד, בוגרי התואר הראשון ייצאו לשוק העבודה כשהם מצוידים בכלים חשובים שונים הקשורים בין היתר לתחומי המנהיגות, הארגון, הניהול והתאום הרפואי התוך ארגוני והבין ארגוני. כל זאת כמובן בנוסף להעשרת והעמקת הידע במדעי החיים ובמדע הרפואה באופן ספציפי.
  • במסגרת הלימודים במכללה האקדמית צפת, יזכו הסטודנטים לעבור תהליך לימודי מרתק ומעשיר, להיחשף לאינספור מקרים מורכבים ולשדרג את יכולות הטיפול שלהם מן הקצה אל הקצה.
  • בוגרי התואר, שהינם בעלי ניסיון של חמש שנים בתחום, יוכלו להשתלב בעבודה כעוזרי רופא. עוזר רופא הוא מקצוע חדש ואטרקטיבי במיוחד, כשנכון להיום  לא ניתן להתקבל לתכנית ההכשרה שלו ללא תואר ראשון.

מה הן אפשרויות התעסוקה והקידום של פאראמדיקים?

במהלך העשורים האחרונים אופי העבודה של הפאראמדיק השתנה בצורה ניכרת ותחומי האחריות שלו התרחבו והלכו באופן מתמיד. כך לדוגמה קורס הפאראמדיקים הראשון בישראל התקיים בשנת 1979, כאשר בתחילת הדרך, הפאראמדיקים לא הורשו לעבוד באופן עצמאי, אלא בשיתוף פעולה עם רופאים בלבד. כיום לעומת זאת, רוב ניידות הטיפול הנמרץ למשל עובדות ללא רופא, כשאיש הצוות הבכיר ביותר הוא לא אחר מאשר הפאראמדיק.

בהקשר זה יש לציין כי אמנם באופן מסורתי עבדו הפאראמדיקים הישראלים באמבולנסים באופן בלעדי, אך בשנים האחרונות ניתן לחזות במגמה מבורכת הבאה לידי ביטוי בהעסקה של פאראמדיקים גם במקומות נוספים. כך לדוגמה ניתן למצוא כיום פאראמדיקים המועסקים כלוקחי דמים בבית החולים רמב"ם ובבית החולים סורוקה וכן ישנם פאראמדיקים רבים המועסקים במרפאות במפעלי אינטל, חברת החשמל, תע"ש, נמל אשדוד ועוד.

מעבר לכל זה פאראמדיקים רבים עובדים כיום גם בהדרכות רפואיות במגוון חברות בישראל כשבעיקר מדובר בקורסי החייאה וישנם גם פאראמדיקים העוסקים במכירה ושיווק של  תרופות ו/או ציוד רפואי. משרות מעניינות במיוחד אליהן יכולים הפאראמדיקים להתקדם הן למשל פיקוח או אבטחת איכות של עבודת האמבולנסים וניידות טיפול נמרץ באזור מסוים, באפשרותם לאייש תפקידים ניהוליים במד"א וכמובן מגוון תפקידים ניהוליים בחברות פרטיות הפועלות בתחום.

לסיום נציין כי הלימודים האקדמיים במוסד להשכלה גבוהה בעל שם בתחומו דוגמת המכללה האקדמית צפת, מקנים לבוגרים יתרונות רבים בשוק העבודה: בדרך כלל מעסיקים יתנו עדיפות לפאראמדיקים בעלי תואר אקדמי, כשבאופן כללי ההתייחסות לפאראמדיק בעל תואר ראשון ברפואת חירום שונה לחלוטין מההתייחסות לפאראמדיק ללא תואר אקדמי.

הכתבה בשיתוף מכללת צפת